Samsung Telefon M31 Kasma Sorunu

Doğan Doğan4 hafta önce

30.08.2020 tarihinde almış olduğum Samsung Galaxy m31 marka telefon da ilk 4-5 gün içerisinde kasma sorunu yaşadım. Ardından hemen gerekli teknik servise gerekli arıza videosu ile başvuru yaptım. Cihaza önce yazılım yüklendi 2 güne yakın test edildi ve sorun kalmadığı dile getirilerek tarafıma teslim edildi. Cihazı tekrar kullanmaya başladığım da kasma sorununun düzelmediğini gördüm ve ertesi gün tekrar teknik servise giderek (yine arıza videosu ile) sorunumun çözülmediğini ve değişim talep ettiğimi söyledim.

Değişim yapıldı. Tam değişti artık bir sorun kalmadı diye düşünürken değişim yapılan cihazımda da aynı sorunla karşılaştım. Ben artık uğraşmak istemiyorum. Paramla rezil oldum resmen. Kesinlikle iade istiyorum. Piyasa da henüz yeni olan bir telefonun ayıplı mal olarak satılması hiç hoş bir şey değil. Ayrıca 29 gündür kaybettiğim zamana yazık. Kesinlikle iade istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Doğan 4 hafta önce

0539 841 39 18 bu numaradan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler