14 Ocak
Yorum Yap
#11445826

Samsung Telefon Kusurlu J7 Prime Değişim Talebimi Kabul Etmiyorlar!

18.06.2018 tarihinde almış olduğum Samsung j7 Prime telefonunun kamerasının video kısmını açınca telefonun ekranı yanıp yanıp sönmeye ve telefon kendi kendine kapanıp açılmaya başladı video çekimi yapmıyor ve Youtube.com açtığım videolarda da aynı sorun çıkarmaya başladı. Telefonu fabrika ayarlarını yükledim düzeldi 10 gün sonra tekrar yaptı Samsung yetkili servise götürdüm güncelleme yapıp verdiler. Tabim 10 geçmeden tekrar yaptı yetkili servise 3 götürmemde değişim istedim kabul etmediler. Her gitmeme güncelliyor. Bir şey yok deyip telefonu verdiler. 33 gün içinde tabim 3 defa gitti Tüketici Hakem Heyeti'ne git deyip kestirip attılar. Müşteri hizmetlerini aradım yetkili servise yönlendirip hiç ilgilenmiyorlar.

Derviş Derviş 1.412 Okunma 1 Yorum Yap

Cevaplar

  • Derviş14 Şubat

    Arkadaşlar Samsung şikayet çözüm merkezi aradı dedikleri yazılımsal hata var yazılımsal hatada değişim yapmıyoruz. 12.02.2019 tarihinde Tüketici Hakem Heyetine verdim. Şu anda telefonun kamera kısmı hiç çalışmıyor, video izleme yapamıyorum.

  • Derviş16 Ocak

    Şikayetim nedeniyle Samsung beni aradı parça değişimi olmadığı için değişim yapamayacaklarını yazılımsal hatalarda değişim yapmadıklarını söylediler yazılımı ben atıyorum telefona sanki telefonu satana kadar işleri ondan sonra yüzünüze bakmıyorlar 10 günde bir format atacak halim yok ya yapacak tek şey kaldı şimdi tekrar bozulursa Tüketici Hakem Heyetine gidip iadesini isteyeceğim arkadaşlar ben düştüm siz düş meyin Samsung bebat bir firma.

  • Samsung Telefon Temsilcisi14 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları