3 g
Yorum Yap
#11855767

Samsung Telefon Kampanya Sorunu!

Trendyol'dan 30.03.2019 tarihinde Samsung Galaxy A50 satın aldım. Samsung taşınabilir şarj hediye kampanyasına katıldım. Kampanyada 31 Mart'a kadar satın alınan ürünler için geçerli olduğu yazıyordu. Dolayısıyla kampanyaya hak kazanmış oldum. Ancak ürün tarafıma geç gönderildiği için faturada 2 Nisan yazıyordu ben bu şekilde kampanyaya başvuru yaptım. Daha sonra satıcıya ilettim bana yeni fatura gönderdi sipariş tarihi 30 Mart yazan bir fatura. Değerlendirilmenin buna göre yapılmasını istediğimi Samsung müşteri hizmetlerine ilettim ama yardımcı olunmadı.


Yeni faturayı onlara mail atabileceğimi söyledim kabul etmediler. Henüz kampanya ile ilgili olumlu ya da olumsuz bir sonuç tarafıma gönderilmedi ama ilk faturada 2 Nisan yazdığı için büyük ihtimalle olumsuz yanıt gönderilecek. Ben bu telefonu 30 Mart günü satın aldıysam kampanyada hakkım olduğunu düşünüyorum ama maalesef Samsung müşteri temsilcisini 2 kere aradım yardımcı olunmadı.

Kenan Kenan 370 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Telefon Temsilcisi3 g

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları