Samsung Telefon  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

Samsung Telefon İade Ettiğim Cihazın Ödemesi Yapılmıyor

1.473görüntüleme
Fatih
Fatih 12 Ekim 2020 10:57

22 Eylül 2020 tarihinde Samsung Note 10 Plus cihaz almak için https://shop.samsung.com/ adresinden değişim kampanyası ile sipariş oluşturdum. (Sepetteki uyarı ve değişim kampanyasındaki bilgilerle alakalı fotoğrafları ekledim.). Ödeme adımına geçip havale ile ödememi yapıp siparişimi tamamladım. ( havale ödeme dekontum ekte )

448207 Sipariş numarası ile siparişim, 25 Eylül 2020 Tarihinde 5717740049 takip numarası ile Aktif İleti  tarafından tarafıma teslim edildi. Siparişimi oluştururken sepet onayı aşaması haricinde değişim kampanyası ile alakalı bir bilgi göremeyince çağrı merkezi 4447711 'i arayarak birkaç defa kayıt oluşturdum 7 gün içerisinde tarafıma dönüş sağlanacağı söylendi. 29 Eylül 2020 Tarihinde Çağrı merkezi tarafından arandım ve cihazı değişim kampanyası ile almadığımı ve satın almış olduğum ürün sipariş kayıtlarına sonradan değişim kampanyası kaydı yapılamadığını söylediler. Bende bu görüşmeden sonra, satın almış olduğum cihazı cayma hakkımı kullanarak iade etmek istediğimi belirttim. Ekteki ekran görüntüsündeki SMS tarafıma iletildi ve iade kaydım oluşturuldu. Daha sonrasında 30 Eylül 2020 tarihinde ekteki dilekçeyi yazarak ve gelen fatura altındaki iade bilgilerini doldurarak, ıslak imzalı şekilde cihazın yanına koyup, Yurtiçi Kargo'ya iade olarak teslim ettim. ( Yurtiçi Kargo Kargo takip gönderi kodu: 305994213751 ). 01 Ekim 2020 Tarihinde Yurtiçi Kargo tarafından cihaz Drk Aksesuar... A. Ş. Firmasına teslim edildi. Bu tarihten itibaren müşteri hizmetlerini arayarak ve [email protected] adresine mail yolu ile de durumu ileterek defalarca kayıt oluşturdum. Her seferinde 7 günü içinde ödemeniz yapılacak dendi. 7 iş günlük süreç tamamlandı, ödemem yapılmadı. Tekrar tekrar arayıp kayıt oluşturdum, gün içinde size dönüş sağlanacak dendi. Bir ara şöyle saçma bir dönüş yaptılar. Değişim kampanyasında aldığınız cihaz için eski cihazınızı göndermişsiniz sanırım denildi. Bende tüm bu yaşattıkları süreci baştan sona arkadaşa anlattım ve satın aldığım cihazı iade ettiğimi söyledim. Bu arkadaşta aciliyetinizi belirterek bir kayıt oluşturdum dedi. Hala bir sonuca varamadık.

Bir daha bir cihaz alacaksam bu cihaz ya Samsung olmayacak ya da Samsung web sitesinden satın almayacağım. Çok basit bir durumu çözemeyip 10 gündür mağdur ediliyorum. Ben yeterince bekledim ve 13 Ekim 2020 tarihine kadar hala iade ücretimi ödememiş olurlar ise çözümü hukuki süreç ile bulmaya başvuracağım.

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon12 Ekim 2020 11:36

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Fatih
Fatih13 Ekim 2020 11:15

24 saat oldu hala bir dönüş yapılmadı. Mağduriyetim devam ediyor.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler