Toplam çözüm sayısı
..
Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Harun'un şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Samsung Telefon Güncelleme Sonrası Şarj Tüketim Sorunu

1.626görüntüleme
Harun
Harun 27 Aralık 2020 08:14

J7 Prime 2 kullanıcısıyım 2 gün önce telefonuma güncelleme geldi yükledim. Telefonumda şarj tüketimi sorunu başladı öncesinde bu şekilde problemim yoktu benim zaten batarya 5 ay önce gibi kısa bir süre önce garanti kapsamında değişti. Çağrı merkezini aradım fabrika ® ayarlarına dön yaptık ama çözüm yok sorun diyor. 

Güncelleme telefonumu şarj tüketimi yaptırıyor çağrı merkezi bunun dışında yardımcı olmuyor garantimde ağustos da bitti. Ne yapacağım ben şimdi ey Samsung ® size soruyorum bir güncelleme ile telefon değiştirme gereksinimi duyuyor. İnsanlar sizin yüzünüzden bir daha asla Samsung cihaz evime ve sevdiklerime kullandırtmayacağım!

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon28 Aralık 2020 09:07

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler