Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Samsung Telefon Garantili Cihazdan Nasıl Para Kazanılır?

3.327görüntüleme
Can
Can 30 Ekim 2020 23:20

Samsung Galaxy a70 cihaz kullanmakta idim. Cihazı aldıktan bu Yana hiçbir sorun olmadı. Sanıyorum son güncellemeler den sonra cihaz şarjda dahi olsa, şarjda olmasa da kendi kendini yeniden başlatma olayları başladı. Öyle ki bu yeniden başlatma olayı bazen ard arda olmakta idi. Cihazda yaşadığım problem nedeni ile Samsung çağrı merkezi ile görüşmelerimde bana ayarlar kısmından kendi söylemleri doğrultusunda işlemler yaptığım halde bu problemler devam etmeye başladı. Telefonu fabrika ayarlarına getirdiğim halde bu durum çözülemedi. Firma bana bir kod ile ürünü kendilerine göndermemi talep ettiler. Buraya kadar her olay güzel. 

İnternette a70 modellerinde bu reboot olayının kronik problem olduğu bilgisine ulaştım), ürünü kendilerine gönderdim notta kutu içerisinden kulaklık çıkmadığını, orijinal adaptörün arızalandığı yerine orijinal Samsung adaptör aldığını ve problemleri yazarak gönderdim. Daha birinci gün yani ürün kendilerine çıktığı vakit. Telefon ile kendilerine dönüş yaptığımda bana ek tamir ücreti çıkacağını söyleyen bir bayan görevli oldu. İnanın şok oldum. Teknik servisi aradığımda cihazın bakım da olduğu söylendi. Bir sonraki gün cihazın şarj soket girişinde oksitlenmesi olduğu ücretli parça değişimi gerektiğine dair bilgilendirme yapıldı. Hiçbir şekilde sıvı teması olmayan cihazın nasıl olur da oksitlenmesi oluyor anlamadım. 

Elimde 2 senedir kullandığım dördüncü sınıf telefonda bu sıkıntı yaşanmaz iken, Samsung da bu sıkıntının çıkması gerçekten trajikomik ve manidardır. Üstü kapalı bir şekilde bunu gönderdin ücretsiz olacaksa da buna kılıfını uydurur ücret çıkartırız politikası uygulanmaktadır. Cihazın garanti dışına çıkacak hiçbir işlem yapılmamıştır. İnanamıyorum Braun firması dahi cihazında sıkıntı olduğunda garanti dahili hizmet vererek müşteri memnuniyeti için uğraşmakta. 

Samsung firması ise nasıl olsa sattık, artık üründe bir sıkıntı olursa müşteri memnuniyeti değil şirketin kasası memnuniyetinde. Not cihazı yükseltmek istediğimde dahi a71 için olumlu veya olumsuz sağlam adam akıllı bir açıklama dahi yapılmadı. Bundan sonra Samsung mu? Kimseye tavsiye etmeyi düşünmüyorum. Çok müşteri memnuniyeti ve çözüm odaklı çalışmaktalar. Anlayan anladı. Bunlar yetmedi ard Arda hesap numaralarını göndermeleri de, bakın cihazınızı istiyorsanız para gönderin iması ile Mobbing yapmaya başladılar

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon31 Ekim 2020 09:02

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler