03 Aralık
#13108665

Samsung Telefon Garanti Sorunu

Hepsiburada üzerinden 02.09.2019 tarihinde Gelecek Bizde Elektronik Telekom San Tic. Aş firmasından Samsung A20 model cep telefonu aldık. Telefon 2 ay geçmeden arızalandı. Maalesef fatura üzerinde yazan telefon numarasından firmaya ulaşılamıyor, telefonlarına bakmıyorlar. Kendi çabalarımla Samsung İstanbul yetkili servisi BDH Bilişim'e ulaşarak telefonu servise ulaştırdım. İlkinde hiçbir işlem yapılmadan cihaz iletişim bilgilerimiz olmadığından! Bilmedikleri adresimize geri gönderildi.


Tekrar gönderdiğimizde aranarak arızasıyla alakası olmayan ekran çatlağı olduğundan kullanıcı hatasına bağlı olarak garanti dışı kapsamda önce ekranının onarılıp sonra alınalı 2 ay bile olmayan telefonun diğer arızalarınında tarafımıza fatura edileceğini azarlayarak söyleyen son derece kaba bir kadınla muhatap oldum. 1300 TL'lik bir telefon için yaklaşık 400 TL tamir ücreti talep ediliyor. Samsung firması garantisinin arkasında cihazlarını satana kadar mı duruyor acaba. 3 firmadan da muhatap bulamıyorum. Yasal haklarımı sonuna kadar arayacağım.

Ayşe Ayşe 1.511 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Telefon Temsilcisi03 Aralık

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları