Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Samsung Telefon Garanti Dışı Bıraktılar

1.690görüntüleme
Ertan
Ertan 07 Kasım 2020 16:08

Mikrofon ve kulaklık girişi arıza yapan Samsung Galaxy A30 model telefonum sırf ekranında çatlak var diye serviste garanti dışı bırakıldı. Ekran çatlak olabilir fakat kulaklık girişi ve mikrofon benim ekranı kırmadan dolayı bozulacağını sanmıyorum. Tamam ekranı kırdığım için hatalıyım diye serviste çıkarttıkları 582 TL ödemeyi kabul ettim. Kredi kartına taksit yapmak istedim. Geçimin daha zor olduğu şu dönemde 40-80 TL arası taksit komisyonu çıkarttılar. Ekran için ücret talep edip, mikrofon ve kulaklık girişini garantiden değişebilirlerdi. 

Ancak Samsung yine bildiğimiz Samsung. Müşteri hizmeti sıfır, servis sıfır. Tek dertleri daha fazla para kazanıp daha az hizmet vermek. Kendim ikinci cihaz olarak a****kullanıyorum geçtiğimiz günlerde garantiye gönderdim. Ekran piksel ölmesi için. Sorun olmamasına ya da sorun olarak belirtmememe rağmen ekranın yanı sıra testlerde sorunlu çıktığı için garanti kapsamında kamera da değiştirmişler. Herhangi bir ücret çıkartmadılar ve ilgilendiler. 

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon07 Kasım 2020 16:21

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler