Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Samsung Telefon Cihazdan Memnun Değilim

2.789görüntüleme
Emre
Emre 22 Ekim 2020 16:48

Samsung A51 benim üçüncü Samsung akıllı telefonum. 2013 senesinden beri Samsung kullanıcısıyım. 20.04.2020 tarihinde Teknosa'nın web sitesinden Samsung Galaxy A51 marka cep telefonu aldım. Ağustos ayının başına kadar sorun çıkarmadı. 17 Ağustos 2020'de şarj olmama sorunundan dolayı ilk defa servise girdi. 4 aylık telefonunun şarj modülünü değiştirdiler ve sorun çözüldü diye geri verildiler. Aynı sorundan 28.09.2020 tarihinde 2. Defa servise girdi. Sanki ben şarj etmeyi bilmiyormuşum gibi şarj edip telefonu geri verdiler. 10.10.2020 tarihinde 3. Defa yine aynı sorundan servise girdi. 

Gerekli mekanik kontrolleri yapılarak tekrar cihazı geri verdiler. Telefon aynı sorundan 4. Defa 19.10.2020 tarihinde yine servise girdi. Artık telefonumu şarj etmeye Samsung Teknik Servise gidiyorum. Böylece evde telefon şarj etmediğim için elektrik parasını daha az ödüyorum. 

Allah'tan Samsung gibi köklü, güvenilir ve sattığı ürünün arkasında duran markalar var! Yoksa ben telefonumu nerede ve hangi teknik servise şarj ettirecektim! 2020 yılında insanlara şarj olmayan telefonlar satıyorsunuz ve haklıymış gibi de sattığınız ürününün arkasında durmuyorsunuz. Bırakın akıllı telefonun onca özelliklerinden faydalanmayı en basit ihtiyaç olan telefonla haberleşme ihtiyacını bile karşılayamıyorum. 

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon22 Ekim 2020 17:01

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler