Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Samsung Telefon A70 Şarj Problemi

875görüntüleme
Şükrü
Şükrü 26 Kasım 2020 13:26

14.01.2020 tarihinde almış olduğum Samsung Galaxy A70 model cihaz aldım. Aldıktan yaklaşık 3 ay sonra şarj olmama problemi ile Antalya Samsung servisi Yıldırım Elektroniğe başvurdum, yapılan inceleme sonrası problem yok denilip cihaz geri verildi, sonrasında aynı şikayet ile aynı yetkili servise 10.07.2020 tarihinde cihaz verildi ancak yine problemin olmadığı belirtilerek geri gönderildi. Olacak ya beni muhteşem cihazım 10.08.2020 tarihinde aynı problem sebebiyle 3. Kez aynı yetkili servise aynı problemin devam ettiği artık sürecin çıkmaza girdiğini ve değişim talebi yaptığım başvuruda da arıza görülmedi diyerek talebim reddedildi ve cihaz geri gönderildi. 

Bu şikayeti oluşturduğum bugün 26.11.2020 tarihinde cihaz yine şarj olmadı. Bu süreçte ilk arıza dışında arızanın ispatı niteliğinde video kaydı da aldım servise gönderdiğimde bu kayıtları kendileri ile paylaştım.

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon26 Kasım 2020 13:54

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler