sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Samsung Telefon A70 Donanımsal Hata!

Atakan Atakan14 Aralık 2019 18:43

3 ay önce Vatan Bilgisayar'dan almış olduğum Samsung A70 cihazımı 2 hafta önce ortaya çıkan USB bağlantısı çıkarıldı-takıldı hatası yüzünden garanti servisine verdim. Bağlantı kablosu takılı olmamasına rağmen sürekli bildirim çubuğunda bu hatayı aldığımdan dolayı ekran kapanmıyordu. Vatan Bilgisayar'a teslim ettikten 1 hafta sonra şarj soketi değiştirilip tarafıma geri gönderildi. 3 aylık cihazın donanımsal hataya sahip olması benim sorunum olmadığı gibi, Samsung yetkili servisi ve Vatan Bilgisayar müşteri hizmetleri iade sürecinde bana yardımcı olmadılar. Telefonun şarj soketini değiştirip bana göndermek yerine para iadesi veya telefon değişimi talebimi değerlendirmediler. Donanımsal hatadan kaynaklı problemlerde 6 ay içerisinde servis hizmeti sunmak yerine iade veya değişim olması gerekmektedir. Para iadesi veya telefon değişimi talebimi yerine getirmedikleri sürece konu hakkında her platformda (cimer, ekşi vs...) şikayetimi dile getireceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Atakan 18 Aralık 2019 16:47

Telefonunu tamir edip gönderdik şu an yapabileceğimiz bir şey yok tavrı ile karşılaştım. Yeni almış olduğum cihazım sizin donanımsal hatanız yüzünden niye işlem görmek zorunda? Talebim para iadesi. CİMER'e başvurdum. Resmi kaynak olmadığı sürece biraz rahat davranıyor firma.

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 16 Aralık 2019 09:01

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler