2 g
Yorum Yap
#11582535

Samsung Telefon A3 2017 Hızlı Şarj Tüketme Sorunu!

R28j1***yj seri, 356321080***1 IMEI numaralı Samsung A3 2017 model cep telefonumu önce 31 Ocak'ta İstanbul Maltepe'de bulunan yetkili servise hızlı şarj tükettiği için gönderdim. Bu sorun bende son bir ayda meydana geldi. Hatta aynı telefondan bir tane daha var onu da göndereceğim aynı sorun olduğundan evde tek yedek telefon bulunduğundan gönderemedim. Garanti süresini bitmeye yakın ikisinde de hızlı şarj tüketmesi günde 2-3 kez şarja takmamıza neden oluyor.


İlk servisten döndüğünde BDH sevk irsaliyesinde yedek parça değişimi yapılmış diye yazmasına rağmen batarya ve arka kapak değişimi olduğunu müşteri hizmetlerinden öğrendim. Telefonu şarj ettim kapalı olarak 8 saat, açtığımda %75 ile şarja başladı gerekli yüklemeleri yapıp gece 12 gibi %50 ile kenara bıraktığımda (internet ve arka plan uygulamaları kapalı olduğu halde) sabah 7 de %5 gibi bir şarj durumuyla karşılaştım. Sorunun devam ettiği konusunda tekrar müşteri hizmetleri iletişime geçtiğimde ürünü tekrar göndermem istendi. 9 Şubat'ta tekrar gönderdiğimde ürün bugün yanı 12 Şubat'ta elime geçti ve irsaliyede arıza tespit edilemediği belirtilmiş. Yine şarjını doldurup 8 saatlik bekleme süresinden sonra telefon yine %75 ile açıldı ve hızlı şarj tüketimi devam etmekte.


Mağduriyetimin hiçbir şekilde giderilmedi ve de sıkıntı yaşamaktayım. Çözüm nedir sizce? Yeni bir cihaz almak mı? Bu kontroller ne şekilde gerçekleşiyor? Akşamdan sabaha tel bırakılsa ya da şarj doldurulup tekrar açıldığında %100 ile başlamayacağı zaten görülecek. Sizlerden mağduriyetimin ivedi giderilmesi husunda yardım istiyorum.

Coşkun Coşkun 425 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Telefon Temsilcisi2 g

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler