Samsung Sürekli Bozulan Telefonun İadesini Kabul Etmiyor!

Nevziye Nevziye6 yıl önce

26/10/2012 tarihinde Turkcell kartal tim şubesinden aldığım Samsung marka GT-İ8150 telefonum aldıktan üç gün sonra arızalanmıştır.Arıza sonucu telefonumu aldığım Turkcell bayiinde telefonumun çalışmadığını ve iade olması gerektiğini ve yenisinin verilmesi gerektiğini söylediğim halde bana 3 kere tamire gidip gelmesi gerektiğini söylediler .

Nitekim yeni aldığım telefonumu defalarca kere servise götürdüm ve her defasında aynı şikayetle telefonum bana iade edildi .Telefonumu alalı 7 ay olmuştur ve ben hala kullanamadığım bir telefonun taksitlerini ödemekteyim bana ne telefonu aldığım iş yeri nede teknik servis yeterli bir açıklama yapmadılar ve hala telefonum bozuk .Yeni bir telefon istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 6 yıl önce

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza kısa süre içerisinde bilgi aktarılacaktır. Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Samsung Çağrı Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler