06 Haziran 2013
#1836447

Samsung Sürekli Arıza Yapan Telefon!

Samsung tan bir adet telefon aldım ve aldığım telefon aldığımdan beri 1 ay içerisinde ilk servise girdi kendi kendine alarmı kurmadığım halde alarm çalıyor ilk bir ay içerisinde servise götürdüm insanlık bende kalsın dedim yazılım attılar kabul ettim.


Ancak telefonum her geçen gün daha kötüye gitti kendi kendine rehberi sildi donuyor menü ingilizce oluyor ancak servise her götürdüğümde yazılım atılıyor 3. kez servise gidiyor telefonum 4. ayın 7 sinde aldığım tel sizlere sorarım nasıl bu kadar arıza yapar .


Tüketici haklarıma başvurmadan önce son kez yazmak istedim çağrı merkezinizi 3 kez aradım servisinizi 2 kez aradım çözüm yok ve ben değişim olsun diyordum ancak artık ücret iademi istiyorum.

Serap Serap 285 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serap16 Temmuz 2013

    asla tercih etmem aslaaa kimseyede önermem dönüş yapılmıyor emrivaki şekilde kural bu deniyor neyinden memnun kalıyım hiçbir şekilde memnun kalmadım müşteri hizmetleri dönücez diyor dönmüyor ben arıyorum servis aynı şekilde kural bu bitti diyor siz 200 tllik tel için çok mutlu oldunuz yaptıklarınızdan ama bundan sonrakji süreçte ne tvsi ne teli hiçbir şekilde samsunng almam peki sorarım size kazancınız noldu 200 tl hurdaya ayırmamanız mı yoksa tüketici kaybetmeniz mi siz kaybetmeyi seçtiniz.iyi çalışmalar size bundan sonrasında hayırlı işler alta yazmışsınız ya bilgi akjtarılacaktır diye sizce gerek varmı yok siz kazandınız ben kaybettim ama asla böyle değil işte

  • Samsung Telefon Temsilcisi06 Haziran 2013

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza kısa süre içerisinde bilgi aktarılacaktır. Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Samsung Çağrı Merkezi

Ziyaretçi Yorumları