04 Şubat 2014 #2274052

Samsung Servisi Ekranı Garanti Dışı Bırakıyor

Samsung S4 cihazım da hiç bir sebep olmadan iç ekran da çatlama meydana geldi. Ankara Kızılay servisine götürüp durumu anlattım ne olursa olsun ekran da olan sorunun garanti kapsam dışı olduğunu söylediler. Samsung neye garanti veriyor tüketici hakem heyetine başvuracağım sorunum giderilmezse Samsung S4' ler de hep aynı sorun iç ekran da çatlama oluşuyor. Twitter.com ve 444 77 11 şikayetimi belirtim Samsung canlı destek belirttim yardımcı olmadı. En son tüketici hakem heyeti Samsung sattığı ürünün arkasın da durmuyor kesinlikle .

Kursat 50 Okunma

Cevaplar

  • Kursat04 Şubat 2014

    Kılasik oto mesaj yolluyorsunuz samsung s4 kesinlikle ekranların da sorun mevcut niye kabul etmiyorsunuz ve kendi müşterinizin sorunlarını giderme yolunu seçiniz lütfen.

  • Samsung Telefon Temsilcisi04 Şubat 2014

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza kısa süre içerisinde bilgi aktarılacaktır. Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz.   Saygılarımızla,     Samsung Çağrı Merkezi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön