10 Ekim
#12754230

Samsung Servis Raporu Vermemesi Hakkında

9 Temmuz 2018 tarihinde www.hepsiburada.com sitesinden 41072415 sipariş numarası ile almış olduğum Samsung Level u Pro model Bluetooth kulaklığım arızalandığı için onarılması için aldığım Hepsiburada'ya göndermek istedim. Hepsiburada ürünü servise göndermem gerektiğini söyledi ve bende ürünü servise lkd65bt7wl takip numarası ile gönderdim. Samsung servisinde ürünün değişimi ya da ücret iadesine karar verildi. Ürün değişimini normalde aynı model ya da üst model ile yapmaları gerekirken alt modeli ile değiştirmeyi önerdiklerinden kabul etmedim. Ücret iadesini de Samsung shop'ta kullanabileceğim indirim kodu olarak yapmak istediler. Nakit ya da Hepsiburada indirip kodu olmadığı için kabul etmedim.


Ürünü Hepsiburada ile iletişime geçerek onlardan aldığım için onlara iade etmek istediğimi ürünün aynısı ya da üst modeli ya da Hepsiburada sitesinde kullanabileceğim indirim kodu olarak değişimini istedim. Hepsiburada ürünün değişimi ya da ücret iadesi uygundur şeklinde kaşeli imzalı servis raporu talep etti. Samsung ile iletişime geçtiğimde Samsung'un böyle bir rapor veremeyeceği bilgisi verildi.


Servisten ürün değişimi ve iadesi uygundur raporu talep ediyorum. Konu ile ilgili desteğinizi rica ediyorum.

Samet Samet 1.053 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samet14 Ekim

    Merhaba, Çözüm sunmak adına arayan ya da soran kimse yok.

  • Samsung Telefon Temsilcisi10 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları