Samsung Powerbank Kusurlu Çıktı

Rifat Rifat05 Ağustos 2019 21:33

Vatan Bilgisayar'dan 08.07.2019 tarihinde Samsung eb-p1100csegww 10000 Mah type-c Powerbank aldım ve hiç kullanmadan tatile çıktım. Aleti ilk kullanımımda, Samsung Note-8 telefonumu şarj ederken aşırı ısındığını ve sadece %20 civarında şarj ederek boşaldığını gördüm. Yeniden tamamen şarj etmeme rağmen, ikinci denememde de cihaz aşırı ısındı ve yine telefonumu dolduramadı.

Tatil dönüşü cihazı iade etmek için 19.07.2019 tarihinde Vatan Bilgisayar'a gittim Vatan Bilgisayar, kendilerinin bu konuda yardımcı olamayacaklarını, Samsung Servis'e internet üzerinden başvuruda bulunarak cihazı kargo ile servise göndermem gerektiğini söyledi. İnternetten Arıza Talep Formu oluşturdum ve nvddv118hf Ürün Takip Kodu verildi. İade veya Değişim talebiyle 20.07.2019 tarihinde Yurtiçi Kargo'nun 202386084221 Gönderici Kodu ile cihazı Samsung Servis'e gönderdim. Tarafıma 29.07.2019 tarihinde yeni, ancak yanlış cihaz gönderildi. Cihazım type-c iken, micro USB gönderildi. Yanlışlığın düzeltilebilmesi için hemen Samsung Destek Hattı'na ait 444 7 711 numaralı telefonu aradım ve 1823918 Kayıt Numarası ile kayıt oluşturuldu. Her gün arayarak gelişmeleri takip etmeye çalıştım. Her aramamda tarafıma farklı bilgilendirmelerde bulunması nedeniyle bir hafta ilerleme kaydedemedim.

02.08.2019 tarihinde cihazı tekrar Samsung Servis'e göndermem gerektiği ifade edildi. "Bu bilgiyi niçin daha önce vermediklerini" sorduğumda, "bilginin yeni iletildiği" şeklinde yanıt aldım. Aynı gün, içine gerekli bilgileri yazarak, yanlış gelen cihazı değiştirilmesi için Yurtiçi Kargo'nun 214276902864 Gönderici Kodu ile Samsung Servis'e gönderdim. 05.08.2019 tarihinde gelişmeleri öğrenmek için 444 7 711 numaralı telefonu aradım. Muhatabım, "kendilerinin konu hakkında bir bilgiye ulaşamadıklarını, cep telefonuma bir mail adresi gönderdiğini, oradan bilgi alabileceğimi" belirtti. "Bugüne kadar tüm işlemleri bu hat üzerinden yaptığımı ve tarafıma bir takip numarası verildiğini" ifade etmeme rağmen bir sonuç alamadım. Powerbank'i alalı neredeyse 1 ay oldu. İhtiyacım olmasına rağmen cihazı 1 gün dahi kullanamadım ve karşımda benden kaynaklanmayan sorunu çözecek bir muhatap ve/veya doğru yönlendiren bir kadro da bulamadım. Samsung'un bu kadar lakayıt olacağı aklıma gelmezdi. Yazarken İçim sıkıldı. İnternette çok daha uygun fiyata olmasına rağmen, servis güvencesi ve güvenilir olduğunu düşündüğüm için cihazı Vatan'dan almıştım. "Ayıplı Ürün" satmalarına rağmen yardımcı olmadılar. Samsung ve Vatan'dan şikayetim var.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Rifat 07 Ağustos 2019 12:36

Samsung Türkiye olarak, beni olumsuz yönde şaşırtmaya hala devam ediyorsunuz. Sorunun kaynağı sizsiniz. Üst üste beni mağdur edip uğraştıran da sizsiniz. Sorun ortada, çözüm de. Ancak siz, tarafıma gönderdiğiniz yanlış cihaz 03 Ağustos 2019 tarihinde elinize geçmesine rağmen, doğru yeni cihazı hemen kargoya vermek yerine hala bekliyorsunuz. Bayram süresince tatilde olacağım için Bayram öncesi 09 Ağustos 2019 tarihine kadar cihazın elime geçmesine ihtiyacım olduğunu belirtmeme rağmen bir sonuç alamadım. Amacınızın ne olduğuna, niçin ve neyi beklediğinize anlam veremiyorum! Tam 1 ay oldu, ben cihazı bir kez dahi kullanamadım ve hala bekliyorum, konuya vaktimi harcıyorum. Ç o k ü z ü c ü, Samsung TÜRKİYE'ye ç o k y a z ı k!

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 06 Ağustos 2019 09:05

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler