sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Samsung Müşteri Hizmetlerinden İtinayla Müşteri Nasıl Kaybedilir Dersi

Şirin Şirin04 Temmuz 2020 19:41

Premium ürünlerini kullanan ve kullanmaya devam etmek isteyen bir müşteri, müşteri hizmetleri ile nasıl kaybedilir için örnek vaka niteliğinde yaşadıklarım. Mesleğim gereği sıklıkla başvuracağım ve müşteri hizmetlerinin önemi için iyi bir örnek olacak! Kayıtlara geçmesi ve henüz tedarik bile edilememiş ürün için iade sürecimin hızlandırılması umuduyla yazıyorum.

Telefon değiştirme kampanyasından faydalanmak için Samsung online kanaldan alışveriş yapmak istedim, chat kanalında sorularım oldu ve müşteri temsilcisi detaylı bilgi vermek için aradı. Müşteri temsilcisi arkadaş, telefondan ürünü satın alırsam ekstra hediye çeki sunacağını iletti ve telefonla Galaxy S20 siparişi verdim. Siparişi vermeden önce telefonu kapattım ve Samsung Müşteri Hizmetleri kanalından arandığımı teyit ettim ve daha sonra satın aldım) Kartımdan değiştireceğim ürün fiyatı düşülerek 5799 TL çekildi.

Ürün siparişinden 2 gün sonra (ürün kargoya verilmemişti, bu arada online hesap oluşturulmadığından bu devirde teknoloji devi Samsung online chatte, internette yapamadığı sipariş durumu sorgulama işlemi için sipariş koduyla çağrı merkezine yönlendiriyor! ) Galaxy S20 fiyatı 400 TL düştü. Müşteri hizmetlerini arayarak (çağrı merkezindeki arkadaş eee ürün pahalansaydı ne yapacaktınız sorusunu bile sordu) ve maille ulaşarak aradaki farkın tarafıma ödenmesini rica ettim, yapamayız cayma hakkınızı kullanın dediler. İade ve tekrar satın alma işlemi ile uğraşmak istemedim fakat mecbur kaldım.

İade için talepte bulundum, 5 gün oldu hala iadem işleme alınmadı. Güya aynı gün ya da yoğunluktan 1 gün gecikmeli iade olacaktı (5 gündür bilgilendirme falan yok, yıl 2020, tek tuşla iade edebilen şanslı insanların çoğunlukta olduğu bir çağda hem de).

Müşteri hizmetlerini aradım, iadeniz yanlış kodla açılmış, ürününüz tedarik ediliyor yanıtını aldım, bu arada Samsung S20'ye 150 TL zam yaptı (değişim kampanyasından faydalanacağım ürünü de 1500 TL daha düşük fiyatla geri alıyor).

Bugün çağrı merkezi yeni bir iptal formu açtı, hafta sonu olduğu için iade işleme alınamıyor. Pazartesi iade işlemlerine bakacaklarmış!. Pazartesi kesin mi iade sorusunu sorduğumda siz çarşambaya kadar bekleyin dediler. Daha iade işlemi yapılacak bir de banka iadesi için beklenilecek! Şaka gibiler!

En büyük rakiplerinden bundan 2 yıl önce aldığım bilgisayar sipariş sürecini düşündüğümde, Samsung tercih ederek hatayı kendimin yaptığını da kabul etmeliyim.

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Şirin 17 Temmuz 2020 13:34

Problemimi sosyal medya aracılığı ile de paylaştım ve 2 saat içinde geri dönüş aldım. Sorunum için bir kere bile geri dönüş sağlamayan müşteri hizmetleri, şikayetvar.com a sorununuzun çözüldüğünü yazar mısınız diye ısrarla beni aramakta... Hem bu davranışı hem de öncesinde sorunuma yaklaşımları Samsung'un müşteri memnuniyetini ön planda tutmayıp prestij odaklı davranması odaklarında müşterinin olmadığını bir kere daha göstermektedir.

profile-icon Şirin 08 Temmuz 2020 14:58

Hala, iade talebim işleme alınmadı. Kredi kartımın ekstre kesim tarihi geldi ve iade etmeye çalıştığım ürünün parasını ödemem gerekiyor. Samsung, resmen parama el koydu!

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 05 Temmuz 2020 21:29

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler