10 Ekim
#12754152

Samsung Level U Pro Kulaklığımda Hak Kaybı

Hepsiburada sitesinden yaklaşık 1 sene önce Samsung Level u Pro bluetooth kulaklık aldım. Plastik kısmında kendiliğinden ayrılma oldu. Garantisi devam ettiği için servise gönderdim. Sistemde işlemler bölümü boş olarak 20 gün bekledi. 22. Gün aradığımda bana ürünü aldığım tutar olan 200 TL'lik bir hediye çeki tanımladıklarını öğrendim. Bu çeki kendi sitelerinde kullanabiliyormuşum ki Samsung.com adresinde benim kulaklarımın aynısı olmadığı gibi alt modeli ise 400 TL. Fahiş fiyata satıp üzerine para vermemizi isteyen zihniyeti anlamış değilim.


Arayıp alt modeli göndermelerini istedim fakat sürekli erteleme ve umursamaz tavırlara maruz kalıyorum. Buradan yardımcı olun lütfen. Samsung sitesinde başvuru numaram: xzw8y34tm8.

Hülya Hülya 1.053 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Telefon Temsilcisi10 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları