10 Ağustos
#12410840

Samsung Gear S3 Frontier Su Geçirdi

2017 yılında Samsung Gear S3 Frontier aldım. Cihazın şu geçirmez özelliğine güvenerek sadece ellerimi yıkadım ve cihaz içine su aldı. Sonuç olarak cihaz bozuldu ve bende Samsung İstanbul merkez servisine gönderdim. Aldığım cevap ise "bu bir kullanıcı hatasıdır. " oldu. Cihazın su geçirmez özelliğine güvenmek ve ellerimi yıkamak kullanıcı hatasıymış.


Büyük bir markaya yakışmayacak böyle saçma bir cevap karşısında şok oldum. Tüm arızalara kullanıcı hatası denilerek sorumluluktan kurtulacaklarını düşünüyorlar. Cihazı elimi yıkamak haricinde hiçbir şey yapmadım. Demek ki kullanıcı hatam Samsung kullanmazmış.

Aydin Aydin 2.290 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aydin11 Ağustos

    08.08.2019 tarihinde Gear S3 cihazımla ilgili yaşadığım mağduriyetten dolayı yaptığım şikayet karşısında; Samsung temsilcileri tarafından aranacağım yazıldı lakin hiçbir arayan ve şikayetimi çözmek için Samsung tarafından benimle iletişime geçen hiç kimse olmadı. Verdikleri cevap ise sadece klişe bir cevaptı. Saygılarımla.

  • Aydin10 Ağustos

    Böyle bir şikayetin karşısında klişe cevap haricinde başka hiçbir cevap vermediniz. Büyük bir marka böyle mi olunuyor. Müşteriyi mağdur etmek ahlaki bir hareket mi? Size markanıza güvenip cihaz almakla sanırım büyük bir hata yapmışım.

  • Samsung Telefon Temsilcisi10 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları