10 Ekim
#12754192

Samsung Galaxy Watch Active Suya Dayanıksızmış

Galaxy Watch Active saatin Kordon soyulması ve kasa renk değişimi ile 30.09.2019 sa İzmir Çankaya Destek Bilişim servisine gittim, saatimi 25.06.2019 tarihinde almıştım. Saatin çerçeve ve Kordon değişimi aynı gün içinde gerçekleşti. Kullanmaya başladım 6. Günü Cumartesi 05.10.2019 da saat kapandı şarja taktığım halde açılmadı, saati telefondan kontrol ettiğimde şarjının %97 olduğunu görüyordum.


Aynı servise gittim 07.10.2019 tarihinde, inceleyeceklerini ilettiler ve Samsung merkeze soracaklarını söylediler; sonuç olarak sıvı teması görmüşler.
Bugün 09.10.2019 tarihinde almaya gittiğimde garanti dışı olduğunu ve 450 TL ücret ile yapacaklarını söylediler. Suya sokmuşuz farklı bir yöntemle, anlayamadığım bir açıklama.


Saat alınıp ilk servisini görene kadar nasıl kullanıldı ise, aynı şekilde servis sonrası 1 hafta kullanıldığını ilettiğimde, bilemeyiz ne yaptığınızı ifadesi ile karşılaştım ve garantiye alamayacaklarını söylediler.
Kasa değişiminin dijital ortamda kontrolünün sonrası fiili kullanımda sıkıntı çıkardığını söylesem de ikna edemedim. Anlaşılan kasa değişimi sağlıklı olmamış ki su alabildi.


Anlamadığım 30 dakika 1,5 saat suya dayanıklılık bilgisi olan bir saatin günlük kullanımda yalnızca el yıkamada ve su altından geçirme ile nasıl bir su alabileceğini sorduğumda inanmadıklarını ima ederek, ne yaptığınızı bilemiyoruz diyorlar.
Bilmediğim bir rekor kırmışım 50 mt dalıp saati kullanmışım sanırım.
Kısacası Samsung ile birkaç cihaz için aynı duruma düştüm ve artık yeter kesinlikle Samsung almayacağım ve en kısa zamanda elimdekilerden de kurtulacağım.


Satarken suya dayanıklı ibareleri suda şovlar sonrası su kaçırmışsınız, cihazın özelliği su almamak değil mi?
El yıkama veya su altından geçirme ile alıyorsa 30 dakika, 15 mt, 50 mt gibi açıklamalar neyin nesi.
İlk önce bu alana şikayetimi yapacağım ve diğer yasal yollara da en kısa zamanda başvuracağım.

Halime Halime 815 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halime11 Ekim

    Merhaba Henüz arayan olmadı maalesef, anket için arayanlar oldu konuyu aktardım sonuç rica ediyorum.

  • Samsung Telefon Temsilcisi10 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları