14 Eylül
#12597193

Samsung Cihazda Şarj Sorunu

Garanti süresi devam eden şarj sorunu yaşadığım cep telefonumu şarj soketi ve bataryasının kontrolü için kargo ile servise gönderdim telefonumun camında iğne başı kadar çatlak vardı gönderirken cam ile ilgili bir işlem talebim olmadı ama ekran camının diğer sorunların giderilmesi için mecburi değişmesi gerektiğini söylerlerse garanti kapsamı dışında maliyetini ödemeye hazırdım.


Yetkili servis bana dönüş yaptı cam batarya ve şarj soketi için 490 TL maliyet çıkardı bende yetkili kişiye hadi camı anladık neden batarya ve şarj soketinin parasını garanti süresi devam ederken benden istiyorsunuz diye sordum yetkili firma kusurlu telefonlar garanti kapsamı dışında tutuyor dedi.


Camdaki kırık nasıl bataryayı garanti kapsamı dışında tutar
ya tamirat tadilat işlerini yapan firma müşteriden aldığı para Samsung'dan aldığı ücretten daha iyi diye işi yokuşa sürüyor ya da Samsung gibi firma müşteriyi saf yerine koyuyor.

Sedat Sedat 5.383 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Telefon Temsilcisi16 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları