Samsung Bozuk Telefon Satıyor!

Murat Murat 6 yıl önce

27 nisan 2013 tarihinde Kırıkkale Teknosa mağazasından Samsung galaksi s 3 mini telefon aldım. telefonun sadece %88 oranında şarj olduğunu farkettim. Telefonum yetkili servise gönderildi 10 gün bekledikten sonra telefonumu geri aldım ve arızanın aynı şekilde devam ettiğini farkettim.

Telefonumu tekrar servise yolladım yine 10 gün daha bekledikten sonra telefonumu tekrar aldım. telefonumu aldığımda sadece bataryasının değiştirildiğini ve yazılımın güncelleştirildiğini öğrendim.

Şikayetime konu olan şarj olmama sorunun aynen devam ettiğini gördüm. Samsung'u arayarak sorunumun giderilmediğini bildirdim ve yetkili arkadaş telefonu servise tekrar göndermem gerektiğini söyledi. Bir aydır telefon yok.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 6 yıl önce

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza kısa süre içerisinde bilgi aktarılacaktır. Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Samsung Çağrı Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler