Samsung Telefon  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Samsung Arızalı Telefonu İade Almıyor

4.015görüntüleme
Aysun
Aysun 01 Ekim 2020 11:55

16 Eylül'de Akasya AVM Samsung bayisinden 2020 A51 model 3.400 TL'ye telefon satın aldım. 1 gün kullandım ve ürünün arızalı olduğunu anlayıp hemen aldığım yere iade etmek için götürdüm. Bayii, Teknik servise gösterip iade yazısı alırsam iade alacaklarını söyledi. Kadıköy Samsung teknik servise ürünü gösterdim. Ürün 48 MP 4 kameralı, güzel resim çekerim diye aldım. Fakat çektiğim resimler kötü, çok az yakınlaştırınca bile bulanık sulu boyayla boyanmış gibi oluyor. Resimler bulanık renkte, sararma ve boyutta uzama var. Ayrıca ekran ve yazılar soluk, konuşurken elektriklenmeyi elinizde hissediyorsunuz. Kötü bir ürün. 

Servis bu detayı ve resimleri incelemeden sorun yok dedi. Defalarca sorunu anlattım resimleri gösterdim. Teknisyene özellikle tekrar çektiğim resimleri gösterdim. Tamam sorunu anladım dedi. Tekrar işleme aldı. Birkaç güne sonuçlanır dedi. Fakat sonuç olarak tekrar üründe problem yok bu cihazın kamerası böyle çekiyor deyip ürünün iadesini kabul etmediler. Telefon 18 Eylül'den beri serviste iade için bir sonuç yok. Servis, biz müşteri hizmetlerine rapor sunduk onlar onaylamadı diyor. Müşteri hizmetlerine, resimleri incelediniz mi siz onaylamamışsınız diye soruyorum raporda resim yok resimle ilgili bir şey yok diyor. 

Biz cihazı görmedik servis inceleyip onayı da servis verir diyor. Resmen insanla dalga geçer gibi davranıyorlar. Ürünün iadesinin yapılmasını istiyorum ve yasal haklarımı kullanacağım. Çektiğim resimleri de ekleyeceğim. Bakın görün 48 MP 4 kameralı iyi bir model diye sattıkları cihaz ile çekilen resimler.

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon01 Ekim 2020 11:58

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Aysun
Aysun05 Ekim 2020 10:47

Samsung ve servisi bu resimleri inceleyip hala cihazda sorun olmadığını. Işıklı ortamda böyle fotoğraf çekmenin normal olduğunu savunacak vasat bir firmasınız. Yasal hakkımı sonuna kadar arayacağım.

Aysun
Aysun05 Ekim 2020 11:00

Samsung ve servisi bu resimleri inceleyip bugün beni arayıp hala cihazda sorun yok diyebiliyorsunuz. Işıklı bir ortamda böyle bir fotoğraf çekmenin normal olduğunu savunacak kadar vasat bir firmasınız. 48 megapiksel 4 kameralı bir cihazda bu kadar çözünürlüğü bozuk kalitesiz resim çekilemez. Resimleri inceleyen herkes problemli olduğunu anladı, sadece siz isinize gelmediği için anlayamadınız. Teknosa'da çalışan Satış personeliniz bile bu resimleri görünce cihazın arızalı olduğunu anladı, size arızalı ürün satılmış diyebiliyor. Aynı model cihazla fotoğraf çekip fotoğraf kalitelerini karşılaştırdık. Bunları da anlatmama rağmen servisiniz arızayı kabul etmiyor. Ben de yasal haklarımı sonuna kadar savunacağım.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler