sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Samsung A9 Ayıplı Ürün

Uğur Uğur 2 ay önce

Nisan 2019 tarihinde almış olduğum Samsung A9 2018 telefonum aldığım günden bugüne kadar sorunlu olarak kullanmaya devam etmekteyim. Cihaz aşırı ısınmakta sistem resetlenerek kapanmakta ve kamera kalitesi olağanüstü şekilde kötü durumdadır. Cihaz gün aşırı en az 10 defa kapanmaktadır. Ayrıca ekran dokunmatiğinde aksamalar ve kullanmadığım anlarda kendi kendine titremeye başlamaktadır. Sorunlarla ilgili ilk olarak Ağustos ayında KVK Kartal Yetkili Servisine başvurdum fakat cihaza tek yaptıkları formatlamak oldu. Dolayısıyla sorun çözümlenmedi. Bir süre daha bu şekilde kullanmaya devam ettim. Ekim ayında artık tahammül edemediğimden bu sefer Destech Bilişim Sancaktepe'ye gittim. Ürünün gayet açık bir şekilde ayıplı mal olmasından kaynaklı değişim talebinde bulundum.

Çeşitli bahaneler türeterek isteğimden vazgeçirmeye çalıştılar. Yalnız ısrarla değişim talebi olarak servis kaydı oluşturdum. Ürünü teslim etmemin ertesi günü müşteri hizmetleri tarafından aranarak fatura ibraz etmemi istediler. Yaklaşık iki gün sonra faturamı teslim etmek üzere tekrar servise uğradım. Servisin bana vermiş olduğu cevap şikayet kaydımın kapatıldığı, faturanın ibraz edilmesinin değişim talebinize herhangi bir etkisi olmayacağı ve değişim talebimin kabul edilmediği yönünde cevap aldıklarını belirttiler. Fakat bu cevapların hiç biri yazılı olarak değil sözlü olarak tarafıma talebimden vazgeçilmesi için yapıldığının ve psikolojik baskı kurularak caydırmaya çalıştıklarının farkındaydım. Sorularımın arasında teknik açıdan ulaşmak istediğim yanıta ulaştım.

Cihaz ana kart arızası vermekte olduğunu belirttiler. Bu ayıplı mal olduğu anlamına gelmekteydi doğal olarak. Benim müdahale etme gibi bir şansım imkansız. Ana kart değişimi zorla rızam alınarak yapıldı. Bunun sonucunda cihazın IMEI numarasının değiştirildiğini cihazı teslim ederken açıkladılar. Bu konu resmen bir fiyaskodan başka bir şey değil!. Cihazı teslim aldım. Bulunduğum serviste o anda gelen tüm müşterilerin servis tarafından ve dolayısıyla Samsung tarafından nasıl mağdur edildiğini açıkça gördüm. Bu durum bende şok etkisi yarattı.

Bir tüketici olarak haklarımı ve olabilecek yasal süreçlerde karşı tarafın ne gibi problemlerle karşı karşıya kalabileceğinin farkında olarak öncelikle konunun tüm birebir süreçlerle gerçekleştirilmesinden yanayım... Cihazın IMEI numarası değişmesi akabinde telefonuma 120 gün içinde kapanacağı mesajı geldi ve çağrı merkezini aradığımda bizim yapabilecek bir şeyimiz yok yanıtı aldım...

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Uğur 2 ay önce

Ne arayan var ne soran sanırım herkes memnun durumundan?

profile-icon Uğur 2 ay önce

Konuyu ciddiyetiyle ele almanızı önemle rica ediyorum...

np_image1 Ekli Görsel Var

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler