11 Ağustos
#12414206

Samsung A50 Hatalı

26.07.2019'da Çanakkale Vatan Bilgisayar'dan Samsung A50 aldım. İlk gün arkasında elektriklenme oldu. Aynı TV ekranını elleyince çıtır çıtır nasıl elektriklenme olur aynı şekilde. Telefon kapadım. Telefon alırken ekran koruyucu koyalım dendi. Taktırdım. Ancak telefonun dokunmatiği bir türlü gerektiği gibi çalışmadı. İki üç kere işlem yapmak istediğim yere alakasız yerler açıldı. Koruyucudan olabilir belki dedim onu da çıkardım ancak sonuç değişmedi ve hemen akabinde de telefon da bir uyarı çıkmaya başladı ve rehber hiç açılmadı ne arama yapabildim ne arayabildim.


Bir uyarı çıkıp çıkıp gidiyordu ki ne yazdığını ancak iki günde okuyabildim. Android. Process. Acore hatası. Netten araştırdım uygulamalardan gereksiz reklam verilerini sildim düzeldi. Ancak ertesi günü telefon durup dururken kapandı 1 gün kapalı kaldı açılmadı sonrasında reset işlemini denedim Samsung A50 yazısı geldi ancak telefon yine açılmadı yazı bir gece öylece durdu ve sonrasında telefon tamamen kapandı. Tüm bunlar bir hafta içinde oldu ve ben telefonu kullanamadım. Yeni alınan bir telefonun bunca sorun çıkarması normal değil ve ben bu telefonun acilen iadesini istiyorum.


Bu telefonu Vatan Bilgisayar'a bildirdim. 6.08.2019'da telefonu iade talebim ile servise gönderdiler. Ancak hala bir geri dönüş yok. Ben hiçbir şekilde bu hatalı ürünü kabul etmiyorum. Telefon hatalı bir ürün. Bunca yıl Samsung'un başka modellerini kullandım hiçbir sorun yaşamadım. Ancak bu Samsung A50 telefonlarda genel bir sorun mu var bilemiyorum nette birçok şikayet gördüm aynı şekilde. Bu telefonu kesinlikle iade alınmasını istiyorum. Telefonsuz kaldığım su sürede çok mağdur kalmış durumdayım. Bu sorunun acilen çözülerek tarafıma acil bilgi verilmesini rica ediyorum. İrt 0555255***.

Ozge Ozge 2.445 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ozge4 g

    Konuyla ilgili hala tarafıma dönüş yapılmamış sorun çözüme ulaşmamıştır. 6.8.2019 da ürün servise gönderildi ve bugün 10 gün oldu. Halaaaaa servis ne bakiyooor ne yapiyoor bilmiyorum. Urunun bir an önce hatalı olduğunun kabul edilip iade sini talep ediyorum. Günlerdir tlfsuz ve çok zor durumda kaldım. Bugün de cevap dönülmezse tüketici haklarımı kullanıp farklı birimlere konuyu ileteceğimi bilin. Tsk.

  • Samsung Telefon Temsilcisi12 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları