10 Eylül
#12566183

Samsung A50 64 GB Telefon Arızası

27.05.2019 tarihinde Plato AVM Vatan Bilgisayar mağazasından 2700 TL Samsung A50 64 GB telefon satın aldım. Aldım diyorum ama almaz olsaydım, daha daha 2 ay geçmeden sıfır telefon şarj sorunundan dolayı arıza yaptı ve Vatan Bilgisayar mağazasına geri verdim. Verdiğim tarih 22.08.2019 Taksitini ödemeye devam ettiğim ürün için 17 gün geçmesine rağmen bir dönüş olmadı.


Zar zor kazanıp ödemeye çalıştığım faturaların sonunda daha sıfır olmasına rağmen tamir görmüş bir ürün geri verilmesini istemiyorum. Elimde yedek telefon olmamasına rağmen Vatan PC tarafıma yedek bir telefon dahi vermedi. Lütfen bu konudaki mağduriyetini gidermenizi rica ederim. Bu problemin giderilmesi konusunda Samsung gibi bir firmanında tarafıma destek olmasını rica ederi. Ürün ayıbı Samsung firmasına aittir. Lütfen problemi giderin.

Ahmet Ahmet 1.381 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Telefon Temsilcisi10 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları