12 Haziran
#12093796

Samsung A10 Telefon Hatası!

Samsung'dan 10 telefonu aldığımız 7. gün arıza yapıp 11. gün servise bıraktık şikayetimiz şebeke sorunu, karşıdan arama yapıldığında telefon çalmıyor. Ekran 10 Sn. sonra aramayı gösteriyor ve şarj sorunu vardı. 7.6.2019 tarihinde telefonu servise bıraktık 8.6.2019 tarihinde servisin arayacağını bilgilendirme yapacaklarını söylediler. 8.6.2019 tarihinde saat 15:00' kadar bekledim arayan olmadı.


15:00'da müşteri hizmetlerini aradım telefonunuzun değişimi yapılacak telefonun diğer eşyalarını getirmenizi bekliyorlar dendi. Saat 16:00 civarı Maltepe de ki Samsung servisine gittik telefonun hala bakımda olduğunu muhtemelen değişim yapılacağını pazartesi günü bizi arayacaklarını söylediler biz eksik kalan malzemeleri bırakıp oradan çıkıp yeni bir telefon aldım çünkü eşim ve çocuğuma işteyken bir şekilde ulaşmam gerekmektedir. Aldıkları telefonun yerine de ikame bir telefonda verilmiyor. Başınızın çaresine bakın deniliyor. 11.6.2019 10:30 yani salı günü oldu. Hala arayıp bilgilendirme yapan olmadı. Tekrar müşteri hizmetlerini arayıp telefonum hakkında bilgi almaya çalışıyorum ve gelen sonuç telefonunuza güncelleme attık sıkıntı yok alabilirsiniz. Şimdi mağduriyetime gelelim 7. Gün arızalanıp bayrama da telefonu zar zor kullanmam, 11. Gün telefonumu servise bırakmam ve 4 gün geçmesine rağmen hiçbir şekilde geri dönüş yapılmaması, değişecek denen telefonun değişmeyerek 2. telefonu almış olmam, sıfır aldığım telefonun arızalanması ne demek ben bunu anlayamıyorum. Göz göre göre Samsung insanlarla oynuyor. Dikkatli olmanız ve kesinlikle Samsung'a 10 telefon almamanız hatta Samsung'a hiç bulaşmamanız. Adamlar mallarının arkasında değiller tabi ki ben sadece telefon değil bütün mağduriyetlerim için mahkemeye vereceğim. Samsung kadar kalitesiz bir firma görmedim. Samsung'ta da tüm görüşmelerimiz kayıt altında olduğu için haklılığımı da kanıtlayacağıma eminim.

Ersin Ersin 650 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ersin13 Haziran

    8.6.2019 tarihinde orada başka bir müşterinin başına gelen olayı anlatayım. Telefonu arıza yapan adam telefonunuz yapıldı diye mesaj atıyorlar. Adam geliyor telefonumu alacaktım diyor 2. Testi daha yapılmadı diye cevap alıyor. Yarım saat sonra gelin diyorlar. Adam da mesajı gösteriyor siz attınız bu mesajı bana diye adam sabrediyor bekliyor. Sonradan hatırlıyorum ki 7.6.2019 tarihinde ilk telefonu arızaya bıraktığımda oradaki herkese ve Samsung a bela okuyan adamdı.

  • Ersin13 Haziran

    12.6.2019 tarihinde Samsung firması beni tekrar aradı söyledikleri yani müşteri hizmetlerinin telefonunuz değişime girecek sistemde öyle gözüküyor dediği şeyi Samsung dan bayanın biri arıyor ben kayıtları dinledim öyle bir şey denilmemiş diyor bir de yalancılıkla itham ediliyorum. Tekrar söylüyorum Samsung a10 telefonlar arızalı kesinlikle almayın hatta ki Samsung a bulaşmayın bir kere ellerine geçtiyseniz sizi sonuna kadar zorlayacaklar. Ben 12.6.2019 tarihi itibari ile Tüketici Hakları'na başvurumu yaptım onlarla mahkemede görüşeceğim. Yalancılık davası da açacağım.

  • Samsung Telefon Temsilcisi12 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları