Samsung 5 Aylık Telefonumuzu Garanti Dışı Bıraktı

Okan Okan07 Ekim 2019 12:30

Nisan ayı sonunda babama aldığımız Samsung A10 marka cep telefonu 1 ay içinde mikrofonu çalışmamaya başladı. Ahize modunda iken konuşma yapılamıyordu. Sadece hoparlörü açınca konuşma yapılabiliyordu. Ankara Sincan yetkili servisine götürdüğümüzde telefonun mikrofonunun sağlam olduğunu söylediler, yazılım yüklediklerini sorun olmadığını söylediler. Daha sonra babam Ankara dışına çıktı. 1 hafta içinde sorunumuz Tekrar etti. 3 ay boyunca babam hoparlörü açarak konuşma yapabildi bizimle. Resmen mağdur olduk, verdiğimiz paraya mı yanalım servislerin iş bilmeyişine mi! 5 Ekim de Ankara'ya döndüğünde Necatibey Samsung Destek Bilişim servisine götürdüm cihazı, aynı sorunumuzun tekrar ettiğini değişim talep ettiğimizi söyledim.

Servis olur olmaz şekilde telefonumuzu kendi teknik servisinde inceleyip parça değişimi gerekip gerekmediğine bakalım dedi. Değişim talebime sıcak bakmadığı gibi Samsung değişim yapmaz 1 ayı geçen cihazlarda diyerek kestirip attı. Servisin bu tutumuna istinaden tartıştım kendileriyle. Müşteri hizmetleriyle yapmış olduğum görüşme kaydında da mevcuttur ki müşteri temsilcisine dahi bu durumu anlattığımda bana normalde 1 ay içinde değişim yapılabildiğini, ancak Bizdeki sorunun aynen tekrar ettiği için değişim talep edebileceğimi iletti. İsterlerse kayıtlara bakabilirler. Daha sonra kayıt açıp telefonu alırken çok detaylı bir şekilde telefonu incelemeye başladılar. Normalde de bakıyorlar çizik vs... Gibi deforme var mı diye onu biliyorum. Sonra arkadaş telefonun arka kapağında hafif eğrilik olduğunu söyledi, telefonu değişim isterseniz Samsung bunu garanti dışı bırakacaktır dedi. İstersem hemen arızalı parçanın onarımını yapıp verebileceklerini söylediler. Ben de halen servisin benim talebimin aksine, parçayı değiştirmek istemesine bir türlü anlam veremedim.

Bir çıkarı mı vardır nedir! Servise değişim talibiyle bıraktım çıktım, sonra şüphelendim ve sanki telefonumu garanti dışına kendileri bir şekilde bırakacak diye düşündüm. 10 dakika sonra geri döndüm ve telefonun tadilatını yapıp geri istediğimi belirttim. Genel merkeze gönderdik isteğinizi dediler ve bekleyip göreceğiz dediler. Resmen oyun oynadılar. Müşteri hizmetlerini aradım o an ve değişim talebini iptal ettirip tadilat yapılması yönünde değiştirttim talebimi.

Bugün servisten aradılar ve Telefonu Samsung'un arka kasada eğiklik olduğundan garanti dışı bıraktığını istersem 475 TL'ye mikrofonu değiştirebileceklerini söylediler. Samsung aldığıma alacağımıza bin pişman olduk. Gerçekten çok üzücü.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 07 Ekim 2019 13:52

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler