Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Dünya Devi Samsung'un Seçtiği Aktif İleti Ve Gelmeyen Kargonun İadesi

388görüntüleme
Sultan
Sultan 29 Eylül 2020 14:20

23/09/2020 tarihinde alışveriş gerçekleştirdim. Ürün 24/09/2020 tarihinde kargoya teslim edildi. Kargo firması Aktif İleti. Sözde ürün en geç 25/09/2020 tarihinde en geç teslim. 29 Eylül ürün sorgulama yapıyorum. Ürün hala dağıtım bölgesine sevk edildi. Aktif kuryenin çağrı merkezi arayıp temsilci ile görüşme diye bir şey yok. 0850 480 76 77 numara bu, web sayfasından online yazıyorsun cevap yok. Samsung arıyorum gerekli aciliyet bilgisi verildi. Böyle bir marka bu firma ile protokol imzalayıp çalışıyor, aradığımda ürün akıbeti ile ilgili bana sorgu ekranında benim gördüğüm bilgiyi veriyor. Mesafeli satış sözleşmesi 3.1 Teslimat Bilgileri:

Teslimat Süresi: Sipariş tarihinden azami 3 günü sonrası olarak belirtilmektedir. Yasal hakkımı kullanarak ürün iptali istiyorum ve ücretimin tarafıma ivedi olarak iadesini istiyorum. Tarafı ulaşmamış bir ürünün iadesi için ne kadar bekleyeceğim ürün tekrar depoya iade gidecekmiş, boş konusu kargo ürünü bana ulaştıramadı ne zaman ürünü Samsung'a iade edecek Samsung bana ne zaman iade edecek?

Gelişme
Gelişme

30 Eylül 2020 14:12

Samsung 23/09/2020 tarihinde verdiğim sipariş 3 iş günü geçtiği halde iade edilmedi. Aktif İleti denilen berbat bir firmaya verilmiş web sayfasında sorgulama yaptığımda dağıtım bölgesine sevk edildi yazıyor Başak hiçbir bilgi yok. Samsung un anladığım kadarıyla sorumluğu telefon siparişini alıp ürünü kargo verince bitiyormuş, ürün gelmedi Aktif İleti müşteri hizmetleri numarası da temsilciye bağlanma gibi bir şey yok ürün nerede gelmedi diyorum gerekli aktivasyonlar yapıldı Ticket oluşturuldu diyor. Mesafeli satış sözleşmesinde azami 3 iş günü teslim yazan Samsung bugün aradım iptal işlemi gerçekleşti param ne zaman iade edilecek dediğimde ürün kargo tarafından bize ne zaman ulaşırsa ondan sonra iade işlemi başlayacakmış, zaten sıkıntı kargo da ürün 1 haftadır aynı şekilde dağıtım bölgesine sevk edildi diyor başka bir gelişme yok. Bana ulaşmalyan ürün size ne zaman gelecek, Aktif İleti ile yaptığınız sözleşme gereğince firma ile iletişime geçer misiniz diyorum bekleyecekseniz deniliyor. Bu kargo nerede ne zaman size gelecek, ürün siparişi gelince kurye ile iteşime geçiyorsunuz ürün geliyor da iade işlemi veya müşteriye ulaşmayınca neden Samsung kurye ye hesap sormuyor. Tüketici Hakları mevzuatı gereğince ürün alıcıya ulaşana kadar sorumluluk satıcıda dır. İlgili birimdeki yetkiler Doruk a. Ş yönetimi Samsung markasının böyle bir rezilliğini görün ve iade gerçekleştirin.

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon29 Eylül 2020 14:23

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Sultan
Sultan30 Eylül 2020 14:01

Samsung sana yazıklar 1 hafta önce telefon siparişi verdim saktı

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler