03 Aralık
#13105685

Ayıplı Ürün Samsung Galaxy A50

6, 7 ay önce sıfır olarak almış olduğum Samsung Galaxy A50 cihazın kullanmaya başladıktan ortalama 1 ay sonrasında oluşan donma sorununu Samsung'a iletmeme rağmen yazılımsal hata olduğu ve telefonu formatlayıp kullanmam tarafıma iletilmiştir. Telefonu formatlayıp kullanmaya devam 6, 7 ay içerisinde donma, kendiliğinden işlem yapma şarj almama ve şarjının çabuk bitmesi gibi sorunlar tekrar karşıma çıkmıştır. Telefonu tekrar formatlayıp 2 günlük kullanımdan sonra 15 20 dakikalık donma ve hiçbir şekilde işlem yapamama power tuşuna basılmasına rağmen kapanmama 15 20 dakika sonrasında telefonun sistem hatası vererek kapanıp açıldıktan sonra düzelmesi bardağı taşıran son damla oldu ve sonunda soluğu Samsung yetkili serviste aldım. İşlemin genelde yazılımdan kaynaklı olduğu iletildi. Telefonu bırakıp yedek cihaz alarak ayrıldım.


2 saat sonra telefonu almaya gitmeden önce aradığımda telefonun ana kartının değişeceği bilgisi iletildi. Samsung'a konuyu aktarmama ayıplı ürün aldığımı bildirmeme rağmen şikayet için bildiri açıldığını ve çözüm ekibinin tarafıma dönüş yapacağı aktarıldı.
İlk sorun 0 olarak alınan cihazın ana kartının hatalı olması ve 2. sorun Samsung'un bu hatayı sadece ana kartını değiştirerek giderecek olması. Cihazın açılacak olması sonrasında benim cihazı satarken yaşayacağım maddi sorun. Yıllarca severek ve herkese önererek kullandığım Samsung'da böyle bir sorun yaşamak pek hoş bir durum değil.

Ali Ali 1.094 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Telefon Temsilcisi03 Aralık

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler