Samsung Telefon Tamir Edilmeden Gönderildi!

Serdar F. |

2.5 ay önce satın aldığım Samsung S4 telefonum birden şarj olmamaya başladı. Telefon Samsung yetkili servisine gönderildi. İki hafta sonra Turkcell bayii telefonunuz geldi diye aradı. Şarja taktığımda yine şarj olmadı ve hemen yetkili servisi aradım. Onlarda yeni yazılım yüklenmesi gerektiğini ama servis notuna yazılım yüklenmesi istenmediği şeklinde not düşüldüğü için telefonu geri gönderdiklerini söylediler.

Oysa telefon iki hafta boyunca onlarda kaldı, telefon numaram var onlarda, beni arayıp durumu bildirebilirlerdi. O kadar süre bekledikten sonra hiçbir şey yapmayıp geri göndermeleri çok farklı. Ayrıca, sorunun yazılımla ilgili olduğunu da düşünmüyorum, başka pil takınca şarj oluyor.

Etiketler :

Batarya Yetkili Servis Hizmet Kusuru Yetkili Servis Tekrar Eden Sorun

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 10 Ocak
    10:12

    Kullanıcımız ile şikayeti hakkında görüşülmek istenmiştir. Sitenize vermiş olduğu iletişim bilgileri ile kendisine ulaşılamamıştır.


    Değerli müşterimiz, Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz.


    Saygılarımızla,


    Samsung Çağrı Merkezi

  • 06 Ocak
    22:29

    Değerli Müşterimiz,

    İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza kısa süre içerisinde bilgi aktarılacaktır.
    Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz.
     
    Saygılarımızla,
     
     
    Samsung Çağrı Merkezi