Samsung Servis Sorunu ve İlgisizlik.

Hazan Doğuş A. |

22.06.2016 Tarihinde Samsung dan aldığım sıfır klima, 4. gün olmasına rağmen ne montaj için gelindi ne de servisten yada Samsung 'dan dönüş yapıldı, şikayet için genel merkezi aradığımda da hiçbir yardım alamadım çözüm için. Antalya 'da yaşıyorum 55 derece sıcakta beklediğim her dakika bizim için işkence oldu. Antalya da yetkili servisleri Bertun Klima ile her iletişime geçtiğimde cevaplarla oyaladılar ve mağdur ettiler. Ücreti mukabilinde farklı bir servise kurdurmak istediğimde garanti dışına çıkacağı söylendi her seferinde. Ne zaman hizmet alacağım konusunda bir bilgi verilmedi ve 1 sene bekletilecekmişim gibi bir sorumsuzlukla karşılaştım. Bu ilgisizlik ve sorumsuzluk yüzünden Samsung benim için bitmiştir.

Etiketler :

Yetkili Servis Randevu

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 27 Haziran
    10:20

    Değerli Müşterimiz,

    Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir.

    Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com.tr adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz.

    Saygılarımızla
    Samsung Electronics Türkiye
    www.samsung.com.tr