06 Ağustos 2016

Samsung Buzdolabı Aldığıma Pişman Oldum!

1-garanti süresinin bitmesine 6 ay kala (buzdolabı pervanenin etrafının buz tutması sebebi ile) bozulur.
2-servis ile iletişime geçilir. Servis gelir, buzun eritilmesini söyler, fiş çekilir, parça değişimi yaparlar. Tamir ettiklerini beyan ederler.
3-garanti süresinin bitmesine 3 ay kala aynı sebeple (buzların oluşup pervaneye değmesi vakit aldığından arızanın giderilmediği ancak anlaşılır) yeniden arızalanır.
4-servise haber verilir. Tamir ettiklerini beyan edip giderler.
5- tamir sonrası çağrı merkezi aranıp durum anlatılır. Tamir edilemediğinin düşünüldüğü, aynı arızanın oluşabileceği beyan edilir.
6-yetkili, garanti süresi bitse dahi bizzat kendilerinin aranması gerektiğini, yardım edebileceklerini söyler.
7-garanti süresi biter, aynı arıza olur, çağrı merkezine durum iletilir, 3 aydır sonuç alınamaz, Samsung en iyi müşteri memnuniyeti ödüllerini alır.

Haydar Y. 317 Okunma

Cevaplar

  • Samsung Müşteri Temsilcisi08 Ağustos 2016

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com.tr adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön