Samsung Arızalı Olan Ürüne Servisin Arızaya Rastlanmamıştır Yaklaşımı.

Murat T. |

4 ay önce maalesef almış bulunduğum Samsung S4zoom model telefonu dokunmatik ekranın kendiliğinden işlem yapıyor olması sebebiyle 19.09.2014 tarihinde servise verdim. 20 gün işgünü sonra telefonun ekranın değiştirilerek arızanın giderildiğini belirttiler. Telefonu alıp 1 hafta kadar kullandığımda aynı arızanın devam ettiğini fark ettim ve farklı telefondan arızayı kameraya çektim. Tekrar servise verdim fakat servis ürünün test edilmiş fakat arızaya rastlanmadığını iddia ediyorlar elimde arızaya ait kamera kaydı bulunmasına rağmen. Konuyla alakalı mağduriyetimin giderilmesini rica ediyorum.

Etiketler :

İşletim Sistemi Yetkili Servis Hizmet Kusuru Yetkili Servis Tekrar Eden Sorun

Şikayeti Takip Edenler

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Murat T.
    17 Kasım
    21:59

    samsung müşteri hizmetlerinden aradılar ürünün serviste olduğunu belirttim servisi arayıp ürünün son durumuyla alakalı bilgi alacaklarını söylediler.olumlu veya olumsuz geri dönüş henüz olmadı

  • 14 Kasım
    11:50

    Değerli Müşterimiz,

    Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm ekibimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com.tr adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz.

    Saygılarımızla
    Samsung Electronics Türkiye
    www.samsung.com.tr