Toplam çözüm sayısı
..
Saka Su ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ekrem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
1 Destekçi
Yeni karşılaştırma
ile

Saka Su İade Almadı

66309görüntüleme
Ekrem
Ekrem 09 Eylül 2019 10:33

Uzun araştırmalarım sonucu “ Doğal Mineralli Su “ özelliğinden dolayı önceki suyumdan iki katı fazla fiyatı olan Saka Su kullanmaya karar verdim. 07.09.2019 tarihinde Buca şubesinden 2 adet Damacana siparişi verdim. Teslimattan sonra fark ettim ki tercih sebebim olan “ Doğal Mineralli Su” yerine, “ Doğal Kaynak Suyu” gelmiş. Ürünler hiç açılmadı. Hemen şubeyi arayıp Doğal Mineralli su istediğimi varsa bununla değişimini, yok ise iade alınmasını rica ettim. İlgili arkadaş 5 dakika sonra beni arayıp ürünleri iade alacaklarını ilettiler. 3 kez telefonda görüştükten sonra en son “ çok yoğun olduklarını saat 14:00 'e kadar iade alacaklarını ilettiler. İade için belirtikleri saate kadar kimse gelmeyince bu defa ilgili arkadaşa WhatsApp ®'tan sordum arkadaşınız geliyor mu diye. Gelen cevabı aynen paylaşıyorum; “Tamda sizi bilgilendirme için arayacaktım, satışımız yapılmıştır geri iade alamıyoruz o şekilde, benden iletilmesi istendi bu şekilde müdürümüz tarafından”.

Akabinde hemen müşteri hizmetlerini aradım. Telefona çıkan arkadaşa önce internet sitesinde “Mineralli Su “ dan bahsedildiğini, videolarla insanları Mineralli suya yönlendirdiklerini fakat gelen suyun doğal kaynak suyu olduğunu belirttim. Tel. Deki arkadaş bir sürü şey anlatıp İzmir bölgesine Köyceğiz de dolumu olan fabrikadan dağıtım yapıldığını, PH derecesinin daha iyi olduğunu anlattı fakat mineralli suyun doğal kaynak suyundan daha iyi ve sağlıklı olduğu konusu ile ilgili bir yorum yapamadı. (Sanıyorum Kendi çalıştığı firmanın sitesine girip her iki suyun arasındaki farkları merak edip izlememiş). Özellikle belirttim. Sitenize bunu yazmalısınız, Ege bölgesi civarı müşterilerinize bu konuda bilgi vermelisiniz diye.

Ayrıca gelen damaca üzerinde Saka logosu var fakat üretimini başka bir firma yapıyor! Daha sonra şubeyi şikayet ederek konuyu izah ettim. Özür dileyerek ürünleri aldıracaklarını söylediler ve telefonu kapattık. 10 dakika sonra müşteri hizmetleri hattından tekrar arandım. Yoğunluk olduğunu gün içinde mutlaka iade alacaklarını belirti tekrar tekrar özür dileyerek. (Ben ağaç olduğum için bu güzel cumartesi gününü evde pinekleyerek geçirdim) Ve akşam oldu ne gelen var ne giden. Kimse gelmedi. Ayrıca şunu da belirteyim. Promosyon olan 6 adet 0,33 litre pet şişe ürünümü de teslim etmediler. Koskoca Saka firmasının bu yaptığı terbiyesizlik ve kabalığı herkese ve bütün dostlarımla paylaşacağım. Sorun 2 adet su değil. Açar içerim. Daha sonra da müşteri hizmetleri tarafından durum ile kimse aramadı.

Saka Su Logo
Saka Su09 Eylül 2019 12:01

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirimiyle ilgili sürecimizi başlattık. Saka Su Müşteri Hizmetleri

Ekrem
Ekrem12 Eylül 2019 17:56

Süreç başladı da ne başladı? Bana herhangi bir geri dönüş yapılmadı?

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon
Yeni karşılaştırma
ile

Benzer Şikayetler