29 Nisan 2013

Sahibinden.com Üyeliğim Tekrar Bloke Edildi!

2007den beri üyeyim. Bu zamana kadar da genel olarak şikayetçi olmadım. Ama 2 ay kadar önce kendilerininde bilmediği bir nedenden dolayı üyeliğiniz bloke edilmiştir uyarısı aldım. Sitenizden yaptığım şikayet sonucu üyeliğim açıldı. ama bir hafta kadar sonra yine aynı uyarıyı aldım. Yeni üyelik açtım oda aynı uyarıyı verdi.

O zamandan beri bloke durumdayım. Sahibinden. com üyelik açılması için fatura kaydı istedi. Ama bana kayıtlı bir fatura yok. Ki bunun nedenini de sorduğumda cevap veremediler. Üyelikle benim faturalarımın ne alakası vardır. Sorunun acil çözülmesini mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Bayram 96 Okunma

Cevaplar

  • Sahibinden.com Temsilcisi30 Nisan 2013

    Değerli kullanıcımızın bildirimi hakkında; Müşterimize 30 04 2013 tarihinde dönüş yapılarak bilgi verilmiştir. Sayın Üyelerimiz, sahibinden.com ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet,istek ve önerilerinizi [email protected] veya 0 850 222 44 44 numaralı Çağrı Merkezimize 7 gün 24 saat iletebilirsiniz. Üyelerimizin görüş ve önerileri bizler için değerlidir. Saygılarımızla, sahibinden.com Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön