22 Aralık 2018
#11340208

Sahibinden'in Satış Sonrası Paramı Ödememesi!

18 Aralık salı günü Sahibinden.com üzerinden GET vasıtasıyla bir satış gerçekleştirdim. Alıcı mesafe olarak yakın olduğunu ve kargo yerine kendisinin ürünü gelip alabileceğini söyledi. Ben de uygundur dedim. Ardından alıcı geldi, ürüne baktı ve bir kargo numarası girerek işlemi onaylamamızı talep etti. Sahibinden.com'u arayarak durumu anlattım ve ürünü elden teslim edeceğimi, uydurma bir bilgi girerek kargo bilgisinin onaylanacağını belirttim. Sorun olmadığını söylediler. Ben de bunun üzerine işlemi gerçekleştirdim.


Sonrasında Sahibinden.com işlemi sorunlu işlemler. Yazdığım mesajlarda kargo takibinin yapılması gerektiğini belirterek ödeme yapılamayacağını belirttiler. İşlemin onaylandığını fakat kendileri tarafından onaylanmadığını söyleyerek paramı alıkoydular.
İşin garip yanı soruna hiçbir çözüm üretmemeleri. Yarım merkezine yazdığımda saçma sapan kural hatırlatmalarıyla işi geçiştiriyorlar.


Sürekli kargo bilgilerini takip etmemiz lazım diyorlar. Paramı almak için ne yapmam gerek dediğimde, yine bir sonuç yok. Müşteri hizmetleri deseniz saçma sapan kurallarını size okumakla yetiniyor. Sorun var ama çözüm yok. Sorun detayı ile destek merkezinin çözümden uzak cevabına aşağıdan göz atabilirsiniz. Bu Sahibinden.com ile ilk GET alış verişimdi. Daha doğrusu veriş oldu ama alış kısmı Sahibinden.com'a kaldı daha da tövbe!

Osman Osman 2.651 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Osman26 Aralık 2018

    Evet 26 Aralık itibariyle bilgi verildi. Fakat bilgi verilmeden önce işlem iptal edilip, para alıcıya geri ödendi. Sonuç olarak ürün de para da alıcıda kaldı. Sahibinden.com sayesinde 2000TL zarardayım. Bunun için çok teşekkür ederim. Kesinlikle daha işlem yapmayacağım site.

  • Sahibinden Temsilcisi26 Aralık 2018

    Merhaba, Kullanıcımıza 26.12.2018 tarihinde dönüş yapılarak şikayeti ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. sahibinden.com Destek Merkezi

  • Sahibinden Temsilcisi22 Aralık 2018

    Değerli Kullanıcımız, Servis ve hizmetlerimizle ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. sahibinden.com Destek Merkezi

Ziyaretçi Yorumları