sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Sahibinden'den Ürün Aldım Pişmanım

Gökhan Gökhan30 Mayıs 21:49

Sahibinden.com/alkan iletişim'den cep telefonu satın aldım. Gelen kargoda başka bir marka telefon vardı. Geri yollamam söylendi ikinci gelen telefon yine istemediğim bir telefondu. Firmayı aradım. Üçüncü kez telefon yolladılar a bu sefer de gelen telefon hem kaçak yurt dışı hem de bozuk olarak geldi. Paramı istedim. Vermiyoruz kardeşim dediler. 

Üstelik gelen kargoda fatura dahi yoktu. Kulaklık ve şarj aleti adı duyulmadık markalardı. Kutu tahrip olmuştu. Sahibinden.com'u aradım. Telefona çıkan zat bana geçmiş olsun abi Allah beterinden korusun dedi. Şimdi ben toplamda 6 sefer ödediğim kargoya mı yanayım. 1400 lira ödediğim ama bozuk telefona mı yanayım. Konuyu adli makamlara taşıyacağım. Hem firma hem Sahibinden.com için. Belki ödediğim ücret çok değil. Ancak insanın saf  yerine konması üzücü. 

Kalbinde Allah korkusu olmayan, peygamber mesleği olan ticareti hakkıyla yapamayan her şeytan ruhlu tacire ve bu satıcılara karşı müşterisini koruyamayan Sahibinden.com gibi firmalara yazıklar olsun. Tam 20 gün telefonsuz kaldım. Ben ailem hepimiz üzüldük. Buna vesile olan her sorumluyu Allah'a havale ediyorum. 

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Sahibinden Logo Sahibinden 13 Haziran 16:29

Değerli Kullanıcımız, Şikayetiniz ile ilgili kayıtlı iletişim numaralarınızdan sizi aradık ancak ulaşamadık. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla sahibinden.com Destek Merkezi

Sahibinden Logo Sahibinden 31 Mayıs 11:38

Değerli Kullanıcımız, Servis ve hizmetlerimizle ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. sahibinden.com Destek Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler