23 Ekim 2018
#11063930

Sahibinden Üyelik Sorunları!

Sahibinden.com'dan aldığım Taahhütlü 100 İlan Paketi'ni aylık ödeme yaparak kullanmama rağmen, ücretsiz ilan vermişim gibi her ilan aylık süresi doldukça kapandı, el ile tek tek bunları ben açmak zorunda kaldım.


Bazı ilanlarda ödemesi yapılmış olmasına rağmen ödeme için kredi kartı bilgileri istendi.


Bu durumu Sahibinden.com destek birimine iletmemize rağmen çözüm sunulmadı. Her platformda satışı serbest olan, gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verdiği halde hayvan vitaminlerini satmamıza izin verilmedi.


Premiksler (hayvan gıda takviyesi ürünleri) veteriner grubunda olduğu gerekçesi ile yayından kaldırıldı. Birden fazla Pazaryeri sitesinde ürünlerim bulunduğu için her platforma fazla vakit ayıramadığımdan, Sahibinden.com'daki ürünleri yayına almakla uğraşamadığımdan aylarca hizmet almadığım halde tanımlı kredi kartımdan ödeme alındı.


Sonunda ben paket iptal talebinde bulununca cayma bedeli çıkardılar. Hizmetlerini düzgün vermedikleri zaman biz bir yaptırım uygulayamıyoruz. Ancak çıkmak istediğimizde bizden ücret alınıyor.

Fatih Fatih 2.532 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sahibinden Temsilcisi23 Ekim 2018

    Merhaba, Kullanıcımıza 23.10.2018 tarihinde dönüş şikayeti ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. sahibinden.com Destek Merkezi

  • Sahibinden Temsilcisi23 Ekim 2018

    Değerli Kullanıcımız, Servis ve hizmetlerimizle ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. sahibinden.com Destek Merkezi

Ziyaretçi Yorumları