10 Ağustos
#12420216

Sahibinden Sitesi Tarafından Yanıltıldım

Sahibi bulunduğum iş yerlerini kiraya vermek için ilan verdiğim Sahibinden.com sitesine ilanımın 3 ay yayınlanması karşılığında hizmet bedeli olarak 9 Haziran 2019 da kredi kartımla 59 TL ödeme yaptım. Ödeme yapıldı ama ilanım daha en başta yayına alınmadı. Gerekçe olarak her bir ürün için ayrı ilan vermem gerektiği belirtildi. Aynı sitede aynı blokta sırt sırta bulunan iş yerlerim için açıklama kısmında daha büyük iş yeri arayanlara iki iş yerinin birlikte kiralanabileceği açıklaması yapmıştım. Bu açıklamayı Sahibinden.com "ilan verme kuralları" başlığı altında bulunan 8. Maddeye dayanarak yaptım. (İlgili madde şu şekilde: "8-Aynı sitede veya blokta bulunan ve aynı özellikleri taşıyan gayrimenkuller için ayrı ilan girişi yapılmaması, tek bir ilan verilmesi ve bu ilanın açıklamasında aynı konumda farklı dairelerin de olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Aynı özellikte ikinci ilan girişi mükerrer (aynı kayıt) sayılmaktadır. ") İlanımı tekrar tekrar düzenleyip yayımlamak istememe rağmen ilan tekrar tekrar yayından kaldırıldı. 59 TL'yi almalarına rağmen ilanım bir türlü yayına alınmadı. 0850 ile başlayan sözde müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah ettim. Kendi kurallarındaki 8. Maddeyle çelişen bir uygulama yaptıkları uyarısında bulundum. Şikayetimi ve talebimi yerinde bularak ilanı yayına aldılar.


Aradan 1.5 ay kadar bir süre geçti. İlana yeni fotoğraf ekledim. İlan fotoğrafı uygun bulunmadığı için gerekçesiyle tekrar reddedildi. Beğenmedikleri fotoğrafı kaldırdım, tekrar en başa döndüler. Bir ilan içinde iki ayrı ilan vermezsin gerekçesiyle ilanımı tekrar reddettiler. Tekrar tekrar düzenledim onaya sundum tekrar tekrar reddedildi ilan. Bu arada 5-6 gün ilan yayımlanmadı. İlanı takibe alan 4 kişi ilan yayında olmadığı için bana ulaşamadı. Neyse tekrar 0850'li hattı aradım durumu izah ettim. Gerekçemi haklı bulup ilanı yayına aldılar. Aradan 5-6 gün geçti, ilan tekrar yayından kaldırıldı. Durduk yere ilanı yayından kaldırdılar. Aynı gerekçelerle. İlanım yaklaşık 1 haftadır yayında değil yine. Gerekçe yine aynı. İlanı tekrar yayımlamak istediğimde bu kez ilan yayın süremin dolduğu uyarısıyla karşılaştım. Daha ilan yayın süresinin dolmasına 1 aydan fazla süre olmasına rağmen ilan yayın süresi dolduğu uyarısı yapıldı tarafıma ve tekrar ücret talep ediliyor. Bu haksızlıktır. Benden 59 TL almalarına rağmen kesintisiz 3 ay ilan yayınlamaları gerekirken saçma sapan gerekçeleriyle bu hizmeti bana vermediler.

Serkan Serkan 468 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sahibinden Temsilcisi1 g

    Değerli Kullanıcımız, Şikayetiniz ile ilgili kayıtlı iletişim numaralarınızdan sizi aradık ancak ulaşamadık. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla sahibinden.com Destek Merkezi

  • Serkan12 Ağustos

    Çağrı Merkezinizdeki görevliler yoluyla sorunuma çözüm bulamadım. Parayı alırken kabul ettiğiniz ilan açıklama metni ile ilanımı yayınlamanızı ve benden 3 aylık ilan yayınlama bedeli olarak aldığınız 59 TL yi geri iade etmenizi istiyorum. Çünkü ne yazık ki bu paranın karşılığı olan hizmeti bana vermediniz. Israrla vermek istemediniz. Yan yana bulunan iki iş yerini birlikte aynı kişiye kiraya verebilmek için, ya da daha büyük iş yeri arayan müşterilere alternatif çözüm sunabilmek amacıyla ilan açıklamamı o şekilde yapmak zorundayım. Ama bunu bir türlü size anlatamadım. Amacınız 2 ayrı ilan verdirmek ve bir 59 TL daha koparmak. Bu yaptığınız düpedüz dolandırıcılıktan başka bir şey değildir. Ben 2. Bir ilan da veririm bir 59 daha veririm ama büyük dükkan arayan müşteriler, iki farklı ilandaki dükkanların yan yana olduğunu birlikte kiralanabileceğini anlayamaz bu şekilde. İlanımı bu şekilde bir açıklama metni ile vermek zorundayım. Bu anlayışla ve müşterinizi memnun etmeyi bırakın müşteriyi delirtmeye, çıldırtmaya yönelik uygulamalarınızla çok müşteri kaybeceksiniz haberiniz olsun. Siz ısrarla kendi koymuş olduğunuz yayın kurallarını kendiniz çiğneyerek dayanaksız bir şekilde ilanımı yayına almıyorsunuz. Oysaki para ödendiğinde bu açıklamayı kabul ederek ilanı yayına almıştınız. Ve ilanı bu açıklama ile kesintisiz bir şekilde 3 ay boyunca yayımlamak zorundasınız. Son olarak sizden talebim şudur. İlanımı takibe alan alan müşterilerimle olan iletişim kopukluğumun telafisi için ilanımı 3 ay kesintisiz olarak olarak benim yazmış olduğum (ve en başta sizin kabul etmiş olduğunuz) açıklama metni ile yayınlamanız. Haziran-Eylül gibi hareketli ve insanların mülk kiraladığı, kiralık emlak piyasasının hareketli olduğu bir dönemde bana taaahüt etmiş olduğunuz 3 aylık yayın hizmetini yerine getiremediğiniz için de ödemiş olduğum 59 TLnin geri iadesini istiyorum. Derhal en kısa sürede. Aksi takdirde bu sitedeki şikayetimi geri çekmeyeceğim. Müşteri menuniyetinden uzak uygulamalarınızdan herkesin haberi olsun.

  • Sahibinden Temsilcisi12 Ağustos

    Değerli Kullanıcımız, Servis ve hizmetlerimizle ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. sahibinden.com Destek Merkezi

Ziyaretçi Yorumları