26 Eylül 2018
#10951740

Sahibinden  GET Satışı ve Satıcının Mağduriyeti

Sahibinden.com üzerinden GET sistemi ikinci el ürün satışı yapıyorum. Ürünümün detaylı resimlerini ekliyor ve gerekli açıklamaları yapıyor. Vurgulanması gereken yerleri özellikle vurguluyor. Ürünün bu kısmında problem var kabul ediyorsanız ona göre alın diyerek ve o kısmı büyük harfler ile belirtip üzerine sarı renk ile belirterek ekliyorum. Alıcı için kargo notunuz bölümüne.


İade söz konusu olursa eğer iletişime geçin benden indirimli kargo notunu isteyin aksi halde kargo ücreti yüksek tutacaktır iade kabul edilmez diye yazdığım halde. Alıcı benim özellikle (şu kısmı sorunludur) diye belirttiğim sebepten dolayı ve bana Sahibinden.com üzerinden yazdığı mesaj ile ben ürünü iade ediyorum şu kısmı arızalıymış diyerek ve hiçbir indirim kodu istemeksizin ürünü kargoya veriyor ve iade ediyor. Sormak istediğim Sahibinden.com satıcı için ne zaman bir hak tanıyacak?


Eğer hiçbir işe yaramayacaksa kargo notu ne işe yarar? Sahibinden.com ürün açıklamasında ve özelliklerinde belirtilen kısmın resmini çekip neden kaydını tutar? Bu kayıt GET süresinde sadece alıcıyı korumak için mi? Yoksa benim gönderdiğim ürünü dilediği gibi değiştirip 5 gün kullanıp sonra dilediği gibi iade etsin ve bu iadeyi son gün son dakikaya bıraksın. Ürün daha bana ulaşmadan sanki ben yani satıcı onay vermiş gibi otomatik ödemesi onaylansın diye mi?


Bahsettiğim sebeplerden dolayı şu an kargoya verilmiş bir ürünüm var satıcılara verilen zararlara karşı biraz olsun bir şeyler yapmak istiyorsanız bu konuya açıklık getiriniz.

Murat Murat 4.177 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sahibinden Temsilcisi27 Eylül 2018

    Değerli Kullanıcımız, Şikayetiniz ile ilgili kayıtlı iletişim numaralarınızdan 27.09.2018 12:10 saatlerinde sizi aradık ancak ulaşamadık. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla sahibinden.com Destek Merkezi

  • Sahibinden Temsilcisi26 Eylül 2018

    Değerli Kullanıcımız, Servis ve hizmetlerimizle ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. sahibinden.com Destek Merkezi

Ziyaretçi Yorumları