13 Şubat
#11581639

Sahibinden 'da Yapılan Yanlışlar ve Mağduriyet!

Sahibinden sitesine bir satış ilanı verdim ve bu ilan hemen sorunsuz şekilde yayımlandı. Bu ilanı biri beğendi ve güvenli satış ile almak istedi. Bende aynı ilanı aynı kategoride güvenli ilan şeklinde açtım.


Ama ne hikmetse orada çalışanlar egolarını mı tatmin ediyorlar anlamıyorum, daha önce aynı kategoride onaylanan ilan kendileri de komisyonla eklenerek para kazanacakları ilanı uygun kategoride değil diye 5 -6 saatin sonunda ret ediyor.


Hayda, o kadar zaman bekleyiş emek boşuna karşıda ürünü alacak şahıs mağdur, çalışanında zira Sahibinden sitesine garezi var ki kazanacakları komisyonu ertelemiş oluyor. Ne zaman aklı başında insan çalıştıracaklar, bu kaçıncı saçmalamaları.

Akif Akif 1.580 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sahibinden Temsilcisi13 Şubat

    Merhaba, Kullanıcımıza 13.02.2019 tarihinde dönüş yapılarak şikayeti ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. sahibinden.com Destek Merkezi

  • Sahibinden Temsilcisi13 Şubat

    Değerli Kullanıcımız, Servis ve hizmetlerimizle ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. sahibinden.com servis ve hizmetleri ile ilgili şikayet, istek ve önerilerinizi sahibinden.com Yardım sayfamızdan göndererek veya bireysel kullanıcılarımız için 0 850 222 44 44 Çağrı Merkezi’mizi, kurumsal kullanıcılarımız için 0 850 222 44 45 Kurumsal Çağrı Merkezi’mizi 7 gün 24 saat arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. sahibinden.com Destek Merkezi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler