Sadeceon İletişim Bilgisi Verdiğim İçin Hesabımı Kapattı

Levent Levent14 Temmuz 17:00

Sadeceon platformunun hizmet verenlerden yaptıkları in bedelinin yüzde 30'u kadar korkunç bir komisyon alması yüzünden zaman zaman kendi mütevazı sitelerimize müşteri çekmek zorunda kalıyoruz. Ancak SadeceOn despot bir tutumla, Freelancer'ların iletişim bilgisi vermesini engelliyor. 

Sadece On üzerindeki hesabımızda kendimize ait web sitemizin linkini ve telefon numaralarımızı vermemiz yasak olduğu gibi hiçbir e-posta adresi veya sosyal medya hesabı da belirtemiyoruz. Hizmet ve ticaret özgürlüğüne tamamen aykırı olan bu tutum dolayısıyla büyük zarara uğruyoruz. Örneğin 500 liralık bir iş gelse, bunun 150 lirasını SadeceOn, hiçbir emek vermeden alıkoyuyor, biz de 350 lira ile yetinmek zorunda kılıyoruz.

SadeceOn, savunma olarak diyecektir ki, "e, efendim Freelancer'lar müşterilerinin ikinci işinde yüzde 5 alıyor." Evet doğru ama çoğu müşteri bir daha uğramıyor bile. Ne kadar başarılı bir Freelancer hizmet veren olsanız da, ikinci veya üçüncü kez iş yaptıranlar, bir elin serçe parmağını geçmiyor. Bu şekilde müşterilerin yüzde 99'u ikinci bir iş yaptırmadan gidiyor. 

SadeceOn, bizim için promosyon da yaptı, hiçbiri geri gelmedi. Çünkü müşterilerin çoğu, bu siteyi bir veya iki defa kullanıyor ve sözün tam anlamıyla atıyor. Ayrıca kimliğimiz SadeceOn'da açık olarak belirtilirken, gelen müşterinin kimliği hakkında en ufak bir bilgimiz olmuyor. Bu itibarla, bir de çoğunluğu bedavacı, bir kısmı da açıkça dalga geçmek için gelen müşterilerle muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Bunların içinde bazen esrarkeşler bile çıkabiliyor.

İletişimde olduğumuz müşterilerle sağlıklı iletişim kuramadığımız için bazen büyük tutarlı işlerde onları kendi mütevazı sitemize çekmek zorunda kalıyoruz. Bunu SadeceOn üzerinde açıkça yazamadığımız için örtülü olarak veya mesaj içinde gönderdiğimiz resimlerle ifade etmeye çalışıyoruz. Sırf SadeceOn bizi sansür ettiği için...

Redaksiyoncu.com web site linkimi verdiğim bu girişimlerimden birini, SadeceOn fark etmiş ve hiç haber dahi vermeden, hiçbir veri yedeklemesi yapamadan hesabımı birdenbire kapatmış bulunuyor. Ekte, SadeceOn'un hesabımı kapatmasına dair e-postayı görüyorsunuz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na açıkça aykırı olan bu işlem dolayısıyla SadeceOn'dan şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Levent 30 Temmuz 19:09

+++(Cevabın ikinci kısmı) Anayasanın bu maddesine istinaden çıkarılan 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda da, kişisel verilerin hangi yollarla toplanıp işlenebileceği, bunların saklanması, saklanma süreleri ve bilgileri saklamakla görevli veri sorumluları açıkça tanımlanmaktadır. Buna göre veri sorumlusu, kanunun 16. Maddesi uyarınca sicile kayıt için başvuru yaparken kişisel verilerin işlenme amacı için gerekli azami süreyi de bildirmek zorundadır. Sadeceon'a gönderdiğim bütün bu kişisel dosyalar, tarafıma iade edilmemiştir. Ayrıca, hizmet verdiğim müşterilerle yaptığım yazışmalar ve site üzerindeki kazanç bilgilerim de iletilmemiştir. Sadeceon, veri sorumlusu olarak bunları ne kadar süreyle elinde bulunduracağını bildirmediği gibi iade edip veri tabanından da silmemiştir. Öte yandan sadeceon'un bütün bu davranışlarının, öncelikle müşterim ile aramdaki yazışmayı okuması dolayısıyla 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 132. Maddesindeki "Haberleşmenin gizliliğini ihlal" suçunu oluşturduğunu düşünüyorum. İkinci olarak, sadeceon'un, aynı kanunun 138. Maddesinin birinci fıkrasında sayılan "Kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri sistem içinde yok etmekle yükümlü olanlara görevlerini yerine getirmediklerinde bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası verilir" hükmüne de aykırı davrandığı, açıktır. Bütün bunlara ilaveten, hukuki olarak da sadeceon, serbest hizmetlerimin müşterilerime iletilmesini engellemektedir. Firmanın, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un 3. Maddesine göre bilgi verme yükümlülüğü bulunmaktadır. Aynı kanunun 7. Maddesinin birinci fıkrasında yer alan, "(Ticari) İletide, hizmet sağlayıcının tanınmasını sağlayan bilgiler ile haberleşmenin türüne bağlı olarak telefon numarası, faks numarası, kısa mesaj numarası ve elektronik posta adresi gibi erişilebilir durumdaki iletişim bilgileri yer alır" hükümleri uyarınca, müşterimle iletişimimi sağlamak için gerekli açık iletişim bilgilerimi belirtme hakkım bulunmasına rağmen, sadeceon, despotik uygulaması ile bu yasal hakkımı kullanmama engel olmuş, yetmemiş, ayrıca yasal hakkımı kullandığım için bir de cezalandırmıştır. Bütün bu açılardan anayasa ve yasalara aykırı davranan sadeceon firması hakkında, bu platformdaki şikayetime ilişkin daha fazla cevap alamamam durumunda, ceza ve hukuk davaları yolu açılmış olacaktır.

profile-icon Levent 30 Temmuz 18:07

Tarih 30 Temmuz 2020. Şikayetime firma tarafından iki haftadır herhangi bir cevap alamadım. Bu yüzden, firma hakkında hukuki işlem başlatmayı düşünüyorum. Öncelikle, savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. SadeceOn'un yaptığı, her şeyden önce t. C. Anayasası'ndaki temel hak ve hürriyetler ile haberleşme hürriyetine aykırıdır. Firma, izinsiz olarak müşterimle aramdaki özel yazışmayı okumaktadır. Müşterimle aramda, yasal olmayan herhangi bir yazışma olmadığı halde, karşı tarafa özel iletişim bilgimi verdiğimi öne sürerek, hesabımı kapatmakta ve tarafıma firmanın sitesi üzerinde yapmış olduğum mesajlaşmalar ve satış bilgilerimi içeren hiçbir veri iletmemektedir. Öncelikle, 5651 sayılı yasanın 4. Maddesine göre, içerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumlu olmakla birlikte, aynı maddenin ikinci fıkrasına göre "bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir." Dolayısıyla, firmanın benim link verdiğim sitem ile ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmadığı gibi, kullanıcılarına link verme yasağı da getiremez. Kaldı ki ilgili yasa, "yasal olmayan içeriklerle ilgili bir sorumluluktan" bahsetmektedir. Yasal sakıncası olmayan bir içerik ile ilgili kullanıcı cezalandırılamaz. Öte yandan şikayet konusu firmaya, site üzerinde hesap açılması aşamasında t. C. Kimliğim dahil her türlü özel kimlik bilgim ve üniversite mezuniyet diplomamı da iletmiş bulunuyorum. Hesabımın kapatılması ile bu belgelerin firmadaki akıbetine ilişkin de herhangi bir bilgi ulaşmış değildir. Kişisel bilgilerimin sorgusuz sualsiz hesabımı kapatan bu firmanın elinde bulunmaya devam etmesi, bunların imha edilip edilmediği bilinmeden, tüyler ürperticidir. Firma, despotluğuyla bu bilgi ve belgeleri elinde tutma hakkı olduğunu mu düşünmektedir? Bu durumda, anayasa ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda bahsedilen haklarımın açıkça ihlali söz konusudur. Şöyle ki; 2010 yılında Anayasa’nın 20. Maddesine eklenen ilave fıkrada, “Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir” denmektedir. (Cevabın ikinci kısmına bakınız) +++

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler