Toplam çözüm sayısı
..
Saat & Saat ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gülşah'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Saat & Saat Trendyol Aracılığıyla Çalışmayan Ürün Gönderimi Yaptı

2.153görüntüleme
Gülşah
Gülşah 24 Aralık 2020 08:43

6 Aralık 2020 Trendyol ® ilgili online satış mağazasından Skechers ® sr5042 numaralı teslimat no 761127070 olan ürün sipariş ettim. Yılbaşı hediyesi olarak seçilen ürün elime ulaştığında arka pil kısmındaki jelatin korumasının ucunun hafif kaldırılmış olduğunu ve ürünün çalışmadığını gördüm. Hemen iade işlemleri için Trendyol asistana başvurdum ancak ürün kullanılmamış olmasına rağmen analiz süreci başlatan müşteri temsilcisi sebebiyle hem tanımlanacak telafi kusurlu ürün indirim kuponunu alamadım hem de süreç tamamlanması için 16 gün bekletildim hem de üründe sorun yok diyerek gece yarısı maille bilgilendirme sonrası sabahında ürünü geri kargo yapıldığını gördüm.

Kanun numarası: 4077. Kanun kabul tarihi: 23/02/1995. Yayımlandığı Resmi Gazete tarihi: 08/03/1995. Na ilişkin tüm kanuni ® haklarımı kullanacak olup, hem de ürünün içeriğindeki garanti belgesi kapsamında ve de kanunen açıkça beyan edilen madde 13; ithalatçı veya imalatçı firmalar, ithal ettikleri veya ürettikleri sanayi malları için garanti belgesi düzenlemek zorundadırlar. Garanti belgesinin onaylanarak tüketiciye verilmesi sorumluluğu, tüketicinin malı satın aldığı satıcı, acente, bayii ya da temsilciliklere aittir. Garanti süreleri malın teslim alındığı tarihten itibaren başlar ve asgari 1 (bir) yıldır. Garanti belgelerinde, satın alınan mala ilişkin faturanın tarih ve sayısı ile bandrol ve seri numarası bulunması zorunluluğu vardır. Satıcı, garanti kapsamındaki malların, garanti süresi içinde, gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde malı işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamir ile yükümlüdür. Garanti süresi içerisinde sık sık arızalanan maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması hallerinde tüketici, malın ücretsiz olarak yenisi ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı bu talebi reddedemez. Tüketicinin bu talebine karşı satıcı, bayi, acente, imalatçı ve ithalatçı müştereken ve müteselsilen sorumludurlar. Maddesi gereğince tüm kanuni haklarımı sonuna kadar savunacağım.

Trendyol üzerinden soru sorulan Saat & Saat mağazası ürünün neden çalışmadığını soran tüketici soruyu red ederek! Sanal mağazası üzerinden ayıplı kusurlu ürün satın iade sürecinde sorun yok diyerek ürünü geri göndererek çözümleyemez. İlgili ürünün iadesi için tüm kanuni haklarımı kullanıp bu yetersiz süreç yönetimini her mecrada dile getireceğim.

Gülşah
Gülşah27 Aralık 2020 08:59

Elbette dönüş olmadı Trendyol kampanyası adı altında ayıplı mal gönderdiğini bilmezlermi? Ne diyeceklerdi rezalet

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler