Saat & Saat Pişmanlıktır

Sezer Sezer16 Ekim 2020 18:39

14.10.2020 tarihinde Bursa Marka AVM den satın almış olduğum saatin kordon bölümünde bulunan ilk köprünün dar olması ve bu sebeple de saati takıp çıkartırken uğraştırdığı bunun yanında da kordona bu olayın zarar vermesinden dolayı 15.10.2020 tarihinde iade/değişim için mağazaya gittim. Mağaza da saati iade veya değişim yapamayacaklarını kordonun garanti kapsamına girmediğini bu şekilde kullanımda da kordonun daha önce yıpranacağını kabul edip bunun deri kordon da normal olduğunu fakat aynı marka başka bir saatte bu durumun olmadığını deneyerek gördük. 

Ürünün satışından sonra hiçbir şekilde iade almayan Tüketici Hakları kapsamında ayıplı ürünün iadesini kabul etmek zorunda olan fakat bunu yerine getirmeyen firma. Bunun yanında haklı olduğunu her yerde kanıtlayıp Tüketici Mahkemesinde bu olayı çözeceğimi belirtmek isterim. Bu site üzerinde çok fazla sayıda kordondan dolayı hatalı ürün bulunmakta.

Cevaplar

profile-icon Sezer 19 Ekim 2020 13:07

Çalışan personelinizi direk değişim veya iade alamam bu normal bir durum demesi yerine teknik servise gönderip incelenmesi ni tavsiye ettirseydiniz daha iyi olurdu. Ben tekrar gidip şubenizde ki bilgisiz ve kaba davranan personel ile uğraşmam gerekli yerlere gerekli başvuru yapılmıştır.

Saat & Saat Logo Saat & Saat 19 Ekim 2020 11:17

Merhaba, Ürün kullanıldığı için incelenmesi için garanti belgesi ile birlikte teknik servise gönderilmesi gerekmektedir. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler