Saat & Saat Hasarlı Ürün, Müşteri Memnuniyetsizliği

Ferdi Ferdi20 Kasım 2020 19:08

1 Eylül 2020 tarihinde Özdilek AVM İstanbul mağazanızdan eşime saat aldım. 15 gün inde kolçak kısmında bazı yerlerde renk değişimi oldu ve mağazanıza geri verdik servise gönderdiler. Yaklaşık 20 gün sonra değişim kararı çıktı ve mağazaya yeni saat gönderdiler. Ama maalesef dalga geçer gibi yeni gönderdikleri saat de de aynı durum söz konusu. Bu saatler nasıl bir kontrolden geçiyor? Bu nasıl müşteri memnuniyetidir? Sonuç ne mi oldu? Mağaza yetkilisi saati tekrar servise gönderdi ve biz yine paramızla böyle büyük bir marka altında rezil olduk eşimize dostumuza. Bu arada reklamınızı çok güzel yapıyoruz bilginiz olsun. 

Şimdi size soruyorum biz Saat & Saat firmasından hatasız bir ürün alabilecek miyiz? Bizim mağduriyetimiz nasıl düzeltilecek? Bu sorumluluğu kim üstüne alacak? 2. Kez gönderilen saat nasıl aynı hasar ile gönderilir? Kimdir benim muhatabım? Ben saatimi ne zaman alacağım? Lütfen bana gerekli incelemeleri yapıp bilgi verebilir misiniz? Tüm kanallardan şikayetime devam edeceğim. Allah bilir saatimize ne zaman kavuşacağız?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Saat & Saat Logo Saat & Saat 23 Kasım 2020 17:48

Merhaba, Ürün tekrar servise yönlendirilmiştir. Teknik servise ulaştığında size sms ile servis linki gönderilecektir. Bu link üzerinden işlemlerinizi takip ederek taleplerinizi servis yetkililerine iletebilirsiniz. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler