06 Eylül
Yorum Yap
#10861690

Saat & Saat Fiyasko Satış Sonrası Dalga Geçiyor

Bütün saatlerimi, Saat & Saat'ten aldım. Fakat 2011 yılında aldığım Cerutti 1881 saatim 2014 yılında camı kırıldı ve kordonu deforme oldu. Yetkili 5m Migros'da ki mağaza aracılıyla İstanbul teknik servise gönderdim, fiyatını söylediler ben de kabul ettim. Aradan iki ay geçti ve camı bulamadık dediler. İlgili mağazadan teslim aldım, dışarı özel saatçide yaptırdım.


Tabii uyum sağlamadı, geçenlerde Özdilek mağazasında tekrar görüştüğümde camın teknik serviste olduğunu ve yaklaşık 480,00 TL masrafı olduğunu söylediler bende kabul ettim. Bu kadar kurumsal bir firma böyle olmaması gerekiyor, mesaj ile her şeyi tekrar kabul ettim aradan bir ay sonra yetkili servise saatim geldiği mesajı geldi. Gittim ve saat hiç yapılmadan geri gelmiş. İlgili arkadaşa neden böyle olduğu sordum onlarda olayı bilmediğini söylediler tekrar gönderdiler. Mesaj ile tekrar onay istediler kabul ettim. Yine bir ay geçti saat geri geldi, hiçbir şey yapılmamış. Yetkili servis sayesinde 2.000,00 TL saatimi çöpe atacağım. Bu kadar kötü alakasız servis olmaz olamaz.


Tüm bunları merak edip sormak için müşteri hizmetlerini aradım. Kısa bir konuşmadan sonra bu konuşmanın bir faydası olmayacağı, kısacası uzatmamam gerektiği söylendi. Ters ters konuşan bir müşteri hizmetleri yetkilisi tarafından neredeyse azarlandım ve konuşma bitti.Bir marka düşünün her çalışanı size farklı bilgiler sunsun birbiriyle ters düşsün.

İlhan 1.173 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler