01 Nisan 2013

Saat & Saat Müşterileriyle Dalga Geçiyor!

Saat ve Saat firmasından birçok saat alan biri olarak ilk defa teknik servise gönderdiğim bir saatimin sorunu çözülmediği gibi açıkca ve aleni bir şekilde kandırıldığımı, dalga geçilir ve aptal yerine konduğumu gördüğüm için ilk defa böyle bir platforma şikayet yazmaktayım.

Saat ve Saat mağazasında aldığım Cerruti 1881 marka saatimi yaklaşık 1 sene sonra altın sarı üst bölümlerinde sararlamalar olmaya başlamasına rağmen garanti süresi dolduktan sadece birkaç ay sonra yine Saat ve Saat mağazası personelinin ısrarıyla teknik servise gönderdiğim saatimin yapımı için 500 TL. para istendi sonra da hallediyoruz ücretsiz yapılacak, denen saatim dalga geçer gibi yapılmadan tarafıma aynen gönderildi.

Sezgin 299 Okunma

Cevaplar

  • Sezgin 02 Nisan 2013

    Merhaba, Bu konuda bir servis numarası verilemesine rağmen (ki numara saatimi geri alırken benden geri alınan servis formunda 66722 olarak yazılıydı) sizin müşteri hizmetlerini birkaç kez aramama rağmen kaytılarınızda bulunamamıştı. Bununla birlikte bahariye teknik servis birimize saatimin gittiğini uzun aramalar sonucunda bulabilidim ve telefonla ancak oradan bilgi alabilmiştim. Saati Viaport mağazına verdiğimden oradanda teknik servis formu hakkında bilgi alabilirsiniz. Firmanızın konu hakkında gerçek anlamda çözüm üretme veya bilgi alma isteği var ise bana telefonumdan ulaşın lütfen, herşeyi tüm detaylarıyla anlatabilirim. Çünkü yazılı olarak konuyu aktarmam uzun bir süreç olmasından dolayı çok zor...

  • Saat & Saat Temsilcisi02 Nisan 2013

    Değerli Müşterimiz; Ürününüz hakkında gerekli incelmelerin sağlayabilmemiz için servis numarasını öğrenebilir miyiz? Saygılarımızla..

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön