sta-4-hoverİyi Çözüm

RS Servis Yenibosna Sorumsuzluğu

Fikret Fikret07 Ağustos 10:50

6 Temmuz 2020 tarihinde aracıma park halinde iken sürtme sonucu sol çamurluk ön kısmında yırtılma, sol kapıda çizik ve sol ayna kırıldı. 7 Temmuz RS Servis Yenibosna şubesine aracımı götürdüm ve işlemler başlatıldı. Aracımın ön tamponunda hiç hasar olmamasına rağmen boyandı ve sol far kırık olmamasına rağmen kırık dediler ve onunda siparişini verdiler. Resimlerde gördüğünüz gibi boya işlemleri yapıldı. Kötü ötesi bir boya yapılmış. Bayrama gideceğimden dolayı aracı teslim aldım sol far yenisi gelmediği için benim eski kırık dedikleri farı taktılar. Bayramdan döndükten sonra beni aradılar far geldi aracınızı getirin farı takalım ve boyasını yeniden yapacağız dediler.

Aracımı dün bıraktım 06.08.2020 sonrasında genel merkezden t**** Hanım bana bu süreçte yardımcı olmaya çalıştı fakat bana vermiş olduğu bilgide Yeni far takıldı boya işlemleri yapılıyor aracı 07.08.2020 tarihinde saat 13:00 gibi alacağımı söylediler ve bugün almaya gidecektim az önce aradığımda bana verdikleri bilgi şu şekilde oldu. Gelen yeni farın kırık olduğunu ve tekrar eski farın takıldığını söylediler. Şaka gibi servis. Aracımı birazdan almaya gideceğim yeni yapılan boyanın nasıl olduğunu bilmiyorum. 

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star empty-star
4/5

Cevaplar

profile-icon Fikret 11 Ağustos 17:52

Öncelikle Tuğba Hanım ve Abdurrahman Bey'e yardımlarından ve çözüm sürecinde gösterdikleri ilgi ve alakadan çok teşekkür ederim. Sorunum bugün itibari ile çözülmüştür.

profile-icon Fikret 07 Ağustos 16:25

Az önce Türkiye Hasar onarım Direktörü Abdurrahman bey aradı sağ olsun pazartesi günü için randevu verdi bana inşallah sorunlarımı çözeceklerin bilgisini verdi ilgi ve alakası için teşekkür ederim inşallah aracımın sorununu çözer.

profile-icon Fikret 07 Ağustos 15:01

Aracımı aldım tampondaki akan boyalar olduğu gibi duruyor, sadece çamurluk boyanmış ve teker üstü iç kısımlar akmış. Aracımı gördükten sonra hiçbir şey yapılmadığı için tepki gösterdim. Tepkim sonrası bana söylenen sen acele ediyorsun aracı dün bıraktın bugün alıyorsun biz nasıl yapalım, hızlı yapıldığı için bu şekilde oluyor dedi ve aracı pazartesi bırakırsam 3günde tekrar çamurluk ve tamponu kazıyıp yeniden boyayacaklarmış. Benden size tavsiye aracınızı vermeden önce 40 kere düşünün yapılan işçilik sıfır. Müşteri ile ilgilenme sıfır. Bana inanmıyorsanız zaten RS Servis Yenibosna diye yazarsanız şikayetleri görürsünüz. Bu arada aracım henüz işlemleri tamamlanmadı gelen sol far kırık çıktığı için tekrardan yenisi gelince beni arayıp parçayı takacaklar. Far takıldıktan sonra bir daha bu servisin öününde bile geçmem çevremdeki herkese yaptıkları işi ve müşteriye davranış şekillerini anlatacağım. Özellikle araç kabulde bulunan o... Bey ve s... Hanım sadece aracınızı alır ondan sonra bilgi beklemeyiniz...

RS Servis Logo RS Servis 07 Ağustos 11:24

Değerli Müşterimiz; Konuya ilişkin, inceleme işlemi derhal başlatılmış olup, RS Servis Müşteri İlişkileri Sorumlusu en kısa süre içerisinde, sizin ile iletişime geçecektir. Saygılarımızla RS Servis Genel Merkez 0850 777 40 77

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler